Właściwie kiedy iść do ginekologa po porodzie? Czy wizyta w gabinecie ginekologicznym jest potrzebna? A może powinnam udać się również do innego specjalisty w okresie połogu? Te pytania każdego miesiąca zadają sobie setki kobiet i dziś pomogę na nie odpowiedzieć. Czego dowiesz się z artykułu?
- Dowiesz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta kontrolna u ginekologa po porodzie i jakie badania są wtedy wykonywane. Poznasz sygnały alarmowe, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
- Zrozumiesz, dlaczego rehabilitacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym jest tak ważna dla powrotu do pełnej sprawności po porodzie.
- Poznasz kompleksowe podejście do opieki poporodowej, łączące wizyty u ginekologa i fizjoterapeuty. Te informacje pomogą Ci zaplanować proces rekonwalescencji po porodzie.
Jeśli czujesz, że świadoma ciąża i poród są dla Ciebie ważne, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim kursem Błękitny Poród®. W dodatkowych materiałach czeka na Ciebie darmowa lekcja o bólu porodowym i relaksacji. W razie jakichkolwiek pytań — napisz do mnie. Jestem tu dla Ciebie. 🙂
Pierwsza wizyta u ginekologa ok. 6 tygodni po porodzie
Pierwsza wizyta kontrolna u ginekologa po porodzie to jeden z najważniejszych elementów opieki poporodowej, którego nie możesz pominąć. Zalecamy, by pierwsza wizyta odbyła się 6 tygodni po porodzie lub wcześniej, jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały.
Zignorowanie tej wizyty może prowadzić do niewychwycenia ewentualnych komplikacji, takich jak nieprawidłowe gojenie się nacięcia krocza, zaburzenia w obkurczaniu się macicy czy problemy z wydzieliną poporodową. Regularna kontrola ginekologiczna pozwala również wcześnie wykryć i leczyć ewentualne infekcje oraz zapewnić właściwą opiekę w okresie połogu.
Kiedy wizyta u ginekologa po porodzie powinna się odbyć szybciej?
Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach wizytę u specjalisty oraz badania ginekologiczne trzeba przeprowadzić wcześniej. Szczególnie, jeśli wystąpią u Ciebie któreś z poniższych objawów.
- Odczuwalne silne bóle brzucha lub podbrzusza. Mogą wskazywać na infekcję, stan zapalny, bądź powikłania poporodowe.
- Jeśli miałaś cesarskie cięcie i doszło do rozejścia się rany, to sytuacja jest poważana i wymagana jest pilna interwencja chirurgiczna.
- Skrzepy krwi lub obfite krwawienie również wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.
- Wydzielina z macicy o nieprzyjemnym zapachu to kolejny objaw, którego nie możesz bagatelizować. Może oznaczać infekcję grzybiczą lub bakteryjną.
- Podwyższona temperatura, utrzymująca się gorączka, bądź objawy grypopodobne mogą z kolei wskazywać na infekcję o podłożu ginekologicznym.
- Problem z tzw. odchodami poporodowymi z macicy to kolejna sytuacja, wymagająca konsultacji z ginekologiem.
- Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się szybciej również, jeśli po porodzie z nacięciem krocza występuje zaczerwienienie rany po nacięciu krocza.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów, to najlepiej, jeżeli jak najszybciej udasz się do szpitala, w którym odbył się poród albo skonsultujesz się z położną, z którą urodziłaś w swoim domu. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.
Jak wygląda wizyta poporodowa w okresie połogu?
Wizyta kontrolna po porodzie ma na celu ocenę procesu gojenia i powrotu organizmu do stanu sprzed ciąży. Jest to moment, w którym lekarz może odpowiedzieć na wszystkie nurtujące młodą mamę pytania dotyczące zdrowia intymnego. Jakie badania przeprowadza lekarz lub lekarka?
- Badanie ginekologiczne, oceniające proces gojenia się ran poporodowych.
- USG narządu rodnego sprawdzające położenie i wielkość macicy.
- Badanie piersi pod kątem prawidłowej laktacji.
- Wywiad dotyczący samopoczucia i ewentualnych dolegliwości.
- Ocenę wydzieliny poporodowej z pochwy.
Na pierwszej wizycie poporodowej lekarz powinien omówić i pokazać wszystkie dostępne metody antykoncepcji – zwłaszcza dla pań po cesarskim cięciu, które przez pierwszy rok dla własnego bezpieczeństwa nie mogą zajść w ciążę.
Lekarz może też zlecić dodatkowe badania krwi oraz omówić kwestie współżycia czy metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią. To także dobry moment na przedyskutowanie planów dotyczących kolejnej ciąży. Warto dodać, że podczas tej wizyty nie wykonuje się cytologii.
Nie tylko ginekolog! Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej
Opieka poporodowa powinna obejmować nie tylko wizyty u ginekologa, ale również konsultacje z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Specjalista pomoże w prawidłowej regeneracji mięśni dna miednicy, które podczas ciąży i porodu ulegają znacznemu osłabieniu.
Pierwsza wizyta u urofizjoterapeuty powinna odbyć się maksymalnie do tygodnia od wyjścia ze szpitala – chyba że jest problem z miejscem. Nie czekamy z rehabilitacją – ona jest piekielnie ważna! Warto podkreślić, że po cesarskim cięciu rehabilitację z fizjoterapeutami na oddziale zaczynamy już na drugi dzień po operacji – poprzez oddech i odpowiednie sugestie dotyczące wstawania.
Regularna fizjoterapia uroginekologiczna po okresie ciążowym może zapobiec problemom, takim jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów rodnych. Terapia obejmuje nie tylko ćwiczenia wzmacniające, ale również edukację dotyczącą prawidłowej postawy ciała, technik oddychania i codziennej aktywności fizycznej. Powinna objemować terapię różnymi narzędziami, dostępnymi w placówce, w tym z użyciem urządzenia INDIBA, które przynosi doskonałe efekty w zakresie gojenia blizn i mobilizacji ran.
Świadoma ciąża i szczęśliwy poród – poznaj historie kobiet
Nazywam się Beata Jedlińska i od ponad 9 lat zajmuje się przygotowaniem do porodu i macierzyństwa, tworząc markę Błękitny Poród®. Zapraszam Cię do świata, w którym kobiety czują bezpieczeństwo, sprawczość i zaufanie we własne siły w momencie porodu. Poznaj historie moich klientek.
- Historia błękitnego porodu Anny: VBAC po pierwszej cesarce
- Historia dobrego porodu – Aneta Pondo
- Historia błękitnego porodu Anny: przy dźwiękach Pink Floyd
Jeżeli interesuje Cię bezpieczny hipnoporód, podczas którego nie czujesz lęku, napięcia i stresu, to zapoznaj się ofertą, przedstawioną na stronie hipnoporód.
Pingback: Co oznacza dodatni wynik GBS w ciąży? - BłękitnyPoród