Jak ułatwić poród naturalny? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów!

jak ulatwic porod naturalny

Przyjście dziecka na świat to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Choć w Polsce rośnie odsetek cesarskich cięć, warto pamiętać, że poród naturalny pozostaje najbezpieczniejszą i najbardziej fizjologiczną metodą narodzin, jeśli nie występują przeciwwskazania medyczne. Jakie wskazówki znajdziesz w tekście?

  • W celu ułatwienia porodu naturalnego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie – zarówno fizyczne (regularne ćwiczenia mięśni Kegla, aktywność fizyczna, masaż krocza od 36. tygodnia ciąży), jak i mentalne (techniki relaksacyjne) oraz napisanie planu porodu.
  • Ważną rolę odgrywa wsparcie ze strony położnej (wybieranej najlepiej na początku drugiego trymestru) oraz partnera, z którym dobrze jest wcześniej omówić rolę podczas porodu i wspólnie uczestniczyć w szkole rodzenia.
  • Pomocne w przygotowaniu do porodu są również, takie aspekty, jak odpowiednie odżywianie, znajomość pozycji wertykalnych wykorzystujących siłę grawitacji, a także rozważenie alternatywnych metod jak poród w wodzie, który zmniejsza ból ułatwiając przejscie przez ten proces.

Błękitny Poród, marka stworzona przez Beatę Jedlińską, promuje świadome rodzicielstwo poprzez edukację w zakresie hipnoporodu i porodu w wodzie. Metod, znacząco ułatwiających przebieg porodu siłami natury.

1. Poznaj przebieg ciąży oraz porodu i… swoją położną!

Pierwszy krokiem do spokojnego porodu jest zrozumienie jego mechanizmu. Warto wiedzieć, jak zachowuje się szyjka macicy podczas skurczów, jakie są fazy porodu i co dzieje się w kanale rodnym. Równie istotny jest wybór położnej, najlepiej już w drugim trymestrze ciąży. Dobra położna zadba o Twoje samopoczucie fizyczne w trakcie porodu i zapewni wsparcie psychologiczne w trudnych momentach.

Równocześnie, na tym etapie, bardzo ważne, by wybrać też położną środowiskową. Wciąż niewiele kobiet ma świadomość, że ciężarne mają prawo do indywidualnej edukacji przedporodowej właśnie u położnej środowiskowej, finansowanej z NFZ. Warto jedynie podkreślić, że położna środowiskowa to nie ta sama położna, która ma przyjmować poród.

2. Zadbaj o kondycję fizyczną i ćwicz mięśnie Kegla

Sprawność fizyczna to podstawa dobrego porodu. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla zwiększają elastyczność pochwy i sprawiają, że poród przebiega o wiele sprawniej. Wykonuj je 3 razy dziennie po 5-10 minut, napinając mięśnie dna miednicy na 5-10 sekund.

Dodajmy, że ćwiczenia MDM to nie tylko napinanie mięśni Kegla. To również nauka świadomego rozluźniania miednicy, ćwiczenia rozciągające i zwiększające mobilność miednicy kostnej, a także prosty ruch o średniej intensywności. Takie podejście pomoże Ci utrzymać kondycję — tak potrzebną w trakcie porodu.

Zdecydowanie musimy też podkreślić jeden fakt, o którym wciąż niewiele się mówi. Obecnie w położnictwie nie mówimy o mięśniu Kegla (bo jest to tak naprawdę tylko JEDEN mięsień), lecz o całej grupie mięśni dna miednicy, czyli MDM. To właśnie cała grupa MDM pracuje podczas porodu na różnych poziomach zaangażowania.

Dodatkowo, aktywność fizyczna w postaci spacerów czy pływania wzmacnia całe ciało przed porodem. Oczywiście wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną oraz ćwiczenia warto skonsultować wcześniej z ginekologiem, prowadzącym Twoją ciążę oraz położną lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

3. Przygotuj się mentalnie i napisz swój plan porodu

Świadome przygotowanie mentalne może znacząco zmniejszyć ból porodowy i pozwoli po prostu łatwiej rodzić. Techniki relaksacyjne i autohipnoza pomagają zredukować stres i lęk. Plan porodu to dokument, w którym określisz swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu — od obecności bliskich osób po metody łagodzenia bólu, niejako wizualizując sobie całym proces, przyjścia potomka na świat.

4. Rozmawiaj z partnerem i przygotowujcie się razem

Partner jest nieocenionym wsparciem podczas porodu. Wspólne przygotowania, uczestnictwo w szkole rodzenia i szczere rozmowy o obawach budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Warto omówić rolę partnera w czasie porodu – czy będzie aktywnie uczestniczył i masował plecy w celu łagodzenia bólu porodowego, czy wolicie, by czekał sobie spokojnie za drzwiami.

5. Miesiąc przed terminem porodu spakuj torbę

Przygotuj wyprawkę już około 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu, a najlepiej już w 7 miesiącu ciąży, na wypadek wcześniejszej hospitalizacji. Spakowana wcześniej torba to zdecydowanie mniej stresu w momencie, gdy pojawią się pierwsze skurcze Twojej macicy. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty i podstawowe rzeczy dla siebie oraz dziecka.

6. …albo zaplanuj poród naturalny w domu

Dla niektórych kobiet idealnym rozwiązaniem może być poród w domowym zaciszu. Wymaga to jednak dokładnego przygotowania i współpracy z doświadczoną położną. Pamiętaj, że taka opcja jest możliwa tylko przy ciąży fizjologicznej, niepowikłanej i dobrej kondycji ciężarnej – po przejściu kwalifikacji do porodu u wybranej przez Ciebie położnej.

7. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu

Właściwa dieta może przyspieszyć poród i złagodzić jego przebieg. W ostatnich tygodniach ciąży warto sięgać po napar z liści malin, który wspomaga elastyczność tkanek. Dieta bogata w witaminy, żelazo, węglowodany złożone oraz białko (ok. 1,5 g/kg masy ciała) pomoże wywołać skurcze, gdy nadejdzie właściwy moment.

Pisaliśmy o tym w artykule: Jak ułatwić poród przy pomocy pożywienia?

8. Ucz się prawidłowego masażu krocza

wielu osób pozostaje on tematem kontrowersyjnym, to my zdecydowanie go rekomendujemy! Wykonuj go regularnie, używając olejku do masażu. Delikatny ucisk i rozciąganie  zwiększają elastyczność tkanek, co ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Oczywiście nie należy zapominać również o wizytach u fizjoterapeuty uroginekologicznego, przygotowujących krocze do porodu.

9. Poznaj najlepsze pozycje porodowe

Pozycje wertykalne wykorzystują siłę grawitacji i ułatwiają przejście dziecka przez miednicę. Warto poznać różne opcje – klęk podparty, przysiad czy pozycję na piłce. Ruch i zmiana pozycji podczas porodu znacząco zmniejszają odczuwany ból i przyspieszają proces rodzenia.

10. Rozważ również poród w wodzie

Ciepła woda działa relaksująco i znacząco zmniejsza ból porodowy. W wodzie ciało staje się lżejsze, co ułatwia przyjmowanie różnych pozycji. Poród w wodzie to nie tylko mniejszy dyskomfort, ale też rzadsze występowanie urazów krocza i krótszy połóg. Kurs Błękitny Poród to profesjonalne wsparcie i edukacja w zakresie rodzenia w wodzie. Pomagamy przyszłym mamom przygotować się do tego wyjątkowego doświadczenia.

1 thoughts on “Jak ułatwić poród naturalny? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów!”

  1. Pingback: Jak wygląda cesarka krok po kroku? - BłękitnyPoród

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *