Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Mimo że poród siłami natury jest najbardziej naturalnym i zdecydowanie zalecanym sposobem przyjścia dziecka na świat, w niektórych sytuacjach to właśnie cesarka staje się koniecznością.
Właśnie dlatego przygotowałyśmy artykuł dla pacjentek w ciąży, które chcą wiedzieć więcej na temat cięcia cesarskiego. Czego dowiesz się z lektury naszego artykułu?
- Cesarskie cięcie (CC) to precyzyjna procedura chirurgiczna, składająca się z 7 etapów, rozpoczynająca od znieczulenia, a kończąca na zszyciu wszystkich warstw tkanek.
- Przygotowanie do cesarskiego cięcia wymaga wykonania szeregu badań oraz przestrzegania konkretnych zasad w dniu zabiegu, takich jak pozostanie na czczo i zdjęcie biżuterii oraz usunięcie makijażu.
- Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu trwa 6-8 tygodni, a więc dłużej niż po porodzie naturalnym. Powrót do aktywności fizycznej i współżycia powinien być stopniowy i oczywiście skonsultowany z lekarzem.
W Błękitnym Porodzie wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego zabiegu operacyjnego, dlatego przygotowałyśmy szczegółowy przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.
🔵 Szukasz sprawdzonego specjalisty lub specjalistki? Błękitna Sieć Specjalistów to miejsce, gdzie znajdziesz doświadczone i empatyczne osoby, które pomogą Ci w przejściu przez okres ciąży i porodu.
Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
Przygotowanie do cesarskiego cięcia (czasem określanego skrótem CC) rozpoczyna się już na kilka dni przed planowaną operacją. Twój ginekolog zleci niezbędne badania, w tym morfologię, badania krzepliwości krwi oraz oznaczenie grupy krwi w przypadku potrzeby przetoczenia dodatkowej krwi podczas operacji. Na dzień przed zabiegiem anestezjolog przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad w celu dobrania najlepszej i najbezpieczniejszej metody znieczulenia.
W dniu cesarskiego cięcia musisz pozostać na czczo – ostatni lekki posiłek możesz spożyć 6 godzin przed zabiegiem, a płyny przyjmować do 2 godzin przed operacją. Zwykle zalecamy, by już po godzinie 0:00 (północ) nie spożywać posiłków. Pamiętaj również, by zdjąć biżuterię, zmyć makijaż i usunąć lakier z paznokci, gdyż mogłoby to utrudniać monitoring Twojego stanu podczas operacji.
🔵 Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu!
- Jak ułatwić poród naturalny? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów!
- Jak przygotować się do porodu naturalnego?
- Historia błękitnego porodu Anny: VBAC po pierwszej cesarce
7 etapów cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie to precyzyjna procedura chirurgiczna, składająca się z kilku etapów. Każdy z nich wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia zespołu medycznego. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis każdego etapu operacji.
1. Podanie znieczulenia
Najczęściej stosowanym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie podpajęczynówkowe. Anestezjolog wykonuje precyzyjne wkłucie między kręgami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, podając lek, wyłączający czucie od pasa w dół. Zachowujesz pełną świadomość, możesz rozmawiać z personelem i uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka.
W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie znieczulenia ogólnego, w szczególności wówczas, gdy cesarka jest wykonywana w tzw. trybie nagłym, pojawia się problem z wkłuciem lub poziom płytek krwi jest zbyt niski (poziom >100 tys.).
2. Cewnikowanie
Po podaniu znieczulenia położna zakłada cewnik do pęcherza moczowego. Jest to konieczne, ponieważ pęcherz znajduje się bezpośrednio przed macicą i musi pozostać pusty podczas operacji. Cewnik zazwyczaj pozostaje na miejscu jeszcze przez około 6-7 godzin, na czas obserwacji pooperacyjnej. Tylko w razie dużych komplikacji jest pozostawiany dłużej.
3. Operacja cesarki (cesarskie cięcie)
Po dokładnym odkażeniu skóry brzucha, zespół operacyjny rozpoczyna procedurę. Ginekolog wykonuje poprzeczne nacięcie w dolnej części brzucha (w dolnym biegunie macicy). Czasami tuż nad spojeniem łonowym, o długości około 15-20 centymetrów, jednak jest to uzależnione od indywidualnej budowy kobiety. Kolejno przecinane są: skóra, tkanka podskórna i powięź mięśni brzucha.
4. Nacięcie macicy
Naszym zdaniem to najważniejszy moment operacji CC – lekarz wykonuje poprzeczne nacięcie w dolnym odcinku macicy. Ta część zabiegu wymaga szczególnej precyzji, żeby bezpiecznie dotrzeć do dziecka. Nacięcie musi być odpowiednio duże, by umożliwić prawidłowe wydobycie noworodka z wnętrza mamy.
5. Przecięcie pępowiny
Po wyjęciu dziecka następuje przecięcie pępowiny – jeżeli nie jest to tzw. cięcie na jodynę, nie odcinamy jej natychmiast i czekamy około 1-2 minuty, by część krwi mogła przepłynąć z łożyska matki do organizmu dziecka.
Przecięcie pępowiny to moment, w którym po raz pierwszy możesz zobaczyć swojego maluszka. Jeśli stan dziecka jest dobry, personel może umożliwić krótki kontakt „skóra do skóry” jeszcze na sali operacyjnej.
6. Zatamowanie krwawienia
Po urodzeniu dziecka i łożyska, zespół operacyjny skupia się na dokładnym zatamowaniu krwawienia. Macica jest bogato ukrwiona, dlatego podaje się leki obkurczające, wspomagające jej naturalną zdolność do hamowania krwawienia.
7. Zszywanie macicy
Ostatnim etapem CC jest precyzyjne zszycie wszystkich warstw – najpierw macicy, następnie powięzi, tkanki podskórnej i skóry. Stosowane są tylko szwy rozpuszczalne, które nie wymagają późniejszego usuwania. Rana goi się ok. 10-14 dni, natomiast blizna będzie się goić przez kilkanaście tygodni, zwykle około pół roku.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że kobieta po cięciu musi zadbać o rehabilitację i fizjoterapię blizny jak najwcześniej. Pierwsze ćwiczenia oddechowe wykonuje się już w drugiej dobie po porodzie. Na wizytę do urofizjoterapeuty powinna umówić się już tydzień po wyjściu ze szpitala. Terapię prądami nisko interferencyjnymi INDIBA, zaczynamy już 3-4 dni po operacji – dla osiągnięcia najlepszych efektów.
Cesarskie cięcie a poród naturalny
Choć cesarka jest czasem konieczna ze względów medycznych, to poród siłami natury pozostaje najkorzystniejszym sposobem przyjścia dziecka na świat. Nie warto „na siłę” próbować przekonywać lekarza prowadzącego do zalecenia CC.
Podczas porodu siłami natury dziecko naturalnie przechodzi przez kanał rodny, co stymuluje jego układ odpornościowy i wspomaga kolonizację bakteryjną. Sama rekonwalescencja po porodzie naturalnym jest też znacznie krótsza.
Czy poród przez cesarskie cięcie jest bezpieczny?
Współczesna medycyna sprawiła, że cesarskie cięcie jest bezpieczną procedurą operacyjną, jednak jak każda operacja, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Możliwe są zakażenia rany, krwawienia czy problemy z gojeniem. Dlatego tak ważne jest, żeby zabieg był wykonywany przez wykwalifikowany zespół lekarzy oraz tylko wtedy, gdy istnieją ku temu rzeczywiste wskazania medyczne.
Ile trwa połóg po cesarce?
Połóg po cesarskim cięciu trwa około 6-8 tygodni, czyli nieco dłużej niż po porodzie naturalnym. W tym czasie organizm regeneruje się po operacji, a macica wraca do stanu sprzed ciąży. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe gojenie się blizny pooperacyjnej.
Jak wrócić do formy po porodzie przez cesarskie cięcie?
Powrót do aktywności po cesarce powinien być stopniowy. Pierwsze dni to przede wszystkim odpoczynek i nauka opieki nad noworodkiem. Krok po kroku możesz wprowadzać delikatne spacery i ćwiczenia oddechowe. Po około 6-8 tygodniach, za zgodą ginekologa, możesz rozpocząć bardziej intensywną aktywność fizyczną.
Kiedy powrót do seksu po cesarskim cięciu?
Współżycie po cesarce można rozpocząć po całkowitym wygojeniu się rany i ustaniu krwawienia połogowego, minimum po 6-8 tygodniach od porodu. Zawsze jednak warto skonsultować tę decyzję z ginekologiem podczas wizyty kontrolnej. Lepiej chuchać na zimne!
Jak przygotować się do ciąży oraz porodu?
W Błękitnym Porodzie oferujemy Ci holistyczne wsparcie w przygotowaniu do porodu. Nasze doświadczone położne pomogą Ci przygotować się mentalnie i fizycznie do tego wyjątkowego momentu.
Zapraszamy na kursy przygotowujące do porodu, gdzie poznasz techniki oddychania, relaksacji i naturalnego łagodzenia bólu. Niezależnie od tego, jaką drogą przyjdzie na świat Twoje dziecko, jesteśmy po to, by wspierać Cię na każdym etapie tej niezwykłej podróży.
Fot. Ania Wibig | Obiektywnie Najpiękniejsze | IG
Błękitna Szkoła Ciąży i Rodzenia
Wsparcie aż 8 najlepszych specjalistek opieki okołoporodowej w jednym miejscu.
Wiedza o tym, jak zadbać w ciąży o ciało, dietę, ruch i psychikę, która daje poczucie spokoju i wzmocnienia.