Świadome przygotowanie do porodu wymaga wykonania wielu badań, w tym badania GBS (paciorkowca grupy B), które znacząco wpływa na bezpieczeństwo Twoje oraz Twojego dziecka.
Bakterie paciorkowca Streptococcus agalactiae występują naturalnie w przewodzie pokarmowym i okolicach pochwy. Dla większości dorosłych nie stanowią zagrożenia, u kobiet w ciąży mogą prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie podczas porodu.
Czego dowiesz się z lektury artykułu?
- Badanie GBS (paciorkowca grupy B) wykonuje się między 35. a 37. tygodniem ciąży poprzez pobranie wymazu z pochwy i odbytu, co pozwala wykryć bakterie, które są naturalnie obecne u 10-30% kobiet ciężarnych.
- Test na zakażenie GBS jest nieinwazyjny i bezbolesny, a także refundowany przez NFZ i pomaga zapewnić bezpieczny przebieg porodu.
- W przypadku dodatniego wyniku GBS nie jest konieczne długotrwałe leczenie antybiotykami w trakcie ciąży, jednak podczas porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia z odejściem wód płodowych stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię dożylną.
Kobieta z dodatnim wynikiem powinna natychmiast zgłosić się do szpitala przy pierwszych oznakach porodu, żeby otrzymać antybiotyk minimum 4 godziny przed urodzeniem dziecka.
🔵 Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu!
Na czym polega badanie GBS w ciąży?
Badanie w kierunku nosicielstwa GBS to prosty test, polegający na pobraniu wymazu z dolnej części pochwy oraz odbytu. Badanie GBS jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Lekarz lub położna używa specjalnej wymazówki (przypominającej długi patyczek kosmetyczny), nie stosując przy tym wziernika. Pobrana próbka trafia do laboratorium, gdzie sprawdza się obecność paciorkowców grupy B.
Przygotowanie do badania GBS
- Powstrzymaj się od współżycia na 24 godziny przed badaniem.
- Nie stosuj żadnych środków do higieny intymnej w dniu badania.
- Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach, szczególnie antybiotykach.
Cena badania GBS w prywatnym laboratorium wynosi zwykle 50-100 zł, jednak pamiętaj, że jest ono refundowane w ramach opieki okołoporodowej NFZ.
Czy badanie w kierunku GBS jest obowiązkowe?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, badanie GBS powinno być wykonane u każdej kobiety w ciąży. Formalnie nie jest obowiązkowe, jednak stanowi standard opieki okołoporodowej ze względu na poważne konsekwencje, jakie zakażenie paciorkowcem może mieć dla noworodka. Nosicielstwo GBS występuje u 10-30 % ciężarnych, dlatego bardzo ważne jest wykrycie bakterii – nazywanej w literaturze angielskiej Group B Streptococcus – jeszcze przed porodem.
Kiedy ciężarna powinna się przebadać?
Optymalny termin na wykonanie badania GBS przypada między 35. a 37. tygodniem ciąży. Jest to najlepszy moment, ponieważ wynik pozostaje wiarygodny aż do porodu. Wcześniejsze wykonanie badania nie ma sensu, bo status kolonizacji może się zmienić, a późniejszy test może nie zostawić wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie odpowiedniego postępowania podczas porodu.
Dodatni GBS – jak postępować w przypadku zakażenia?
Po otrzymaniu dodatniego wyniku GBS nie musisz się niepokoić – to dość częsta sytuacja. Sama obecność bakterii w okresie ciąży nie wymaga również długotrwałego leczenia antybiotykami, ponieważ kolonizacja zwykle i tak powraca. Znaczenie ma natomiast odpowiednia profilaktyka podczas porodu.
Zakażenie GBS a poród naturalny
Podczas porodu naturalnego kobieta z dodatnim wynikiem GBS otrzymuje profilaktykę antybiotykową dożylnie, najlepiej na 4 godziny przed urodzeniem dziecka. Zaleca się minimum 2 dawki Ampicyliny.
To standardowa i bezpieczna procedura, która nie wyklucza porodu siłami natury. Dlatego ważne, by ciężarna z wynikiem GBS dodatnim zgłosiła się do szpitala od razu gdy zaczną się regularne skurcze lub odejdą wody płodowe (czyli błony płodowe pękną i płyn owodniowy zacznie wypływać).
Zakażenie GBS a cesarskie cięcie
Przy planowanym cesarskim cięciu, kiedy wody płodowe nie odeszły, ryzyko przekazania bakterii dziecku jest minimalne. Jednak w wielu szpitalach stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię, nawet w takiej sytuacji. Jeśli akcja porodowa już się rozpoczęła lub wody odeszły przed cesarskim cięciem, antybiotyk jest podawany tak samo, jak przy porodzie naturalnym.
Czy paciorkowce grupy B są groźne dla matki i noworodka?
Pamiętaj, że zakażenie GBS może prowadzić do poważnych komplikacji. U matki może wywołać zapalenie błony śluzowej macicy lub zapalenie błon płodowych. Czasem pojawia się też gorączka i inne objawy infekcji.
Największe ryzyko dotyczy jednak noworodka, choć warto podkreślić że ryzyko zakażenia jest bardzo niewielkie. Warto jednak chuchać na zimne.
Potencjalne skutki zakażenia GBS dziecka
- Zakażenie układu oddechowego i zapalenie płuc.
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Sepsa (uogólnione zakażenie).
Infekcja GBS może rozwinąć się już w pierwszym tygodniu życia noworodka (wczesne zakażenie) lub do trzech miesięcy po porodzie (późne zakażenie). Niezbędna jest zatem właściwa profilaktyka i obserwacja dziecka.
Po porodzie noworodek jest dokładnie monitorowany przez pierwsze 48 godzin. Personel medyczny zwraca szczególną uwagę na temperaturę ciała, sposób oddychania, ogólne samopoczucie oraz ochotę do jedzenia.
Dobra wiadomość jest taka, że GBS nie wpływa na możliwość karmienia piersią. Można i należy karmić naturalnie, jeśli nie ma innych przeciwwskazań.
Pomagamy kobietom przygotować się do ciąży i porodu!
W Błękitnym Porodzie doskonale rozumiemy, jak ważne jest świadome przygotowanie do porodu. Oferujemy kompleksowe wsparcie w przygotowaniu do porodu, wykorzystując sprawdzone metody hipnoporodu i porodu w wodzie. Dedykowana szkoła ciąży i rodzenia pomoże Ci w tym.
Nasze doświadczone położne pomogą Ci przejść przez ten wyjątkowy czas ze spokojem i pewnością, niezależnie od wyniku badania GBS.
Błękitna Szkoła Ciąży i Rodzenia
Wsparcie aż 8 najlepszych specjalistek opieki okołoporodowej w jednym miejscu.
Wiedza o tym, jak zadbać w ciąży o ciało, dietę, ruch i psychikę, która daje poczucie spokoju i wzmocnienia.