Po co mi hipnoporód jak skończy się cesarką…

Czy hipnoporód jest tylko dla kobiet, które rodzą naturalnie? Czy techniki relaksacyjne mogą pomóc również w przypadku cesarskiego cięcia?

Do napisania tego wpisu, zainspirowało mnie pytanie jakie niedawno otrzymałam w wiadomości prywatnej od jednej z członkiń grupy Błękitny Poród. Osoba, która je do mnie skierowała, chciała przygotować się do wspierania kobiet w ciąży, które z różnych przyczyn będą rodzić poprzez cesarskie ciecie. Pytanie dotyczyło tego, na ile pomocne przy porodzie przez cesarskie cięcie mogą być techniki hipnoporodu.

Od razu do mojej głowy przyszła następują myśl:

Czy uprawiamy sport tylko wtedy, kiedy chcemy startować w maratonie albo olimpiadzie?

Ten wpis będzie więc o sensie regularnej aktywności umysłowej, kiedy wiemy, że nie piszemy pracy z fizyki kwantowej, bo chcemy dostać nagrodę nobla. Pod hasłem „aktywność umysłowa” nie mam na myśli rozwiązywania krzyżówek czy czytania mądrych książek, ale raczej wykorzystanie w pełni potencjału naszego umysłu, czyli w.in.:
– praktykę uważności
– zdolność płynnego przechodzenia ze stanu analizowania do stanu relaksu (inaczej kreatywnego)
– zdolność rozluźnienia ciała i umysłu
– wizualizacje
– precyzyjne myślenie (odwrotność do rozbieganych myśli)
– itp.

Możesz spytać – co ma aktywność umysłowa do relaksacji. Widzisz, zdolność relaksacji to nic innego jak pokierowanie naszego umysłu na właściwe tory, a przecież to nie dzieje się bezwiednie.

Żyjemy w czasach totalnego szumu informacyjnego

Dochodzi do nas tyle informacji, impulsów i sygnałów, że nie zawsze potrafimy sobie z nimi poradzić. Coraz więcej ludzi traci zdolność „odłączenia się”. Telefon wyda sygnał sms (co ja mówię, przyjdzie powiadomienie, że ktoś polubił Twoje zdjęcie na insta 😉) a ty już jesteś w pełni gotowości. Sama czuję się czasem jak narkoman na detoksie – ręka automatycznie leci w kierunku telefonu.

Taki stan nie jest dla nas dobry. Dlaczego? Ponieważ to jest stan, kiedy nasz umysł działa na falach beta – myśli, analizuje, reaguje. Czym dłużej jesteśmy w takim stanie, tym więcej produkujemy adrenaliny. A jeżeli nie dbamy o to, żeby ją regularnie wydalać (najwięcej adrenaliny „wychodzi” z potem i z łzami) to fundujemy swojemu ciału zalegające toksyny.

Zdolność „odłączania się” to nic innego jak zdolność przechodzenia z fal beta na alfa

Nie dość, że jest to dla nas zdrowe to do tego jest to bardzo ważna zdolność w porodzie. To dzięki niej możemy poddać się naturalnemu rytmowi porodowemu. Pozwalamy wtedy ciału rodzić a najstarsze struktury naszego umysłu produkują odpowiednie hormony. Zwiększamy tym samym nasze szanse na poród naturalny.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę i która powinna zmotywować nas do regularnej aktywności umysłowej – emocje. Emocje to wysokoenergetyczne stany, kierujące reakcjami naszego ciała. Poznaj swoje reakcje i emocje a będziesz mieć w rękach najlepsze narzędzie do tego, aby żyć w pełni i świadomie urodzić.

Przyjęło się mówić, że główną korzyścią płynącą z praktykowania medytacji, jest redukcja stresu

Ale jest jeszcze jeden ważny element — nabycie zdolności precyzyjnego myślenia. Myślenie to emocje, emocje to hormony, hormony to poród. Każda medytacja to nauka koncentracji, uważności i wizualizacji.

Skutki regularnej medytacji to:

  • głębokie odprężenie na poziomie ciała i umysłu
  • pobudzenie większych obszarów w naszym mózgu
  • wzrost aktywności genów odpowiedzialnych za redukcje stresu i tych, które zapobiegają starzeniu się.
  • zwiększenie gęstości substancji szarej w pniu mózgu i płatach czołowych (pień zawiaduje naszymi procesami życiowymi a płaty czołowe odpowiadają za koncentracje).
  • zwiększenie aktywności układu odpornościowego i zwiększenie produkcji przeciwciał
  • regulacja ciśnienia krwi, lepszy sen, słuch i wzrok
  • umiejętność życia w teraźniejszości zamiast produkowania filmików myślowych o przeszłości lub przyszłości
  • medytacja jest podstawową techniką radzenia sobie z natrętnymi myślami.
  • pozwala oczyścić umysł z mentalnych śmieci oraz pobudzić zdrowe odruchy prowadzące do emocjonalnej i energetycznej harmonii.
  • w czasie ciąży reguluje napięcie nerwowo -mięśniowe oraz przepływ łożyskowy

Znasz inne zalety aktywności umysłowej poprzez medytacje, wizualizacje itp.? Podziel się koniecznie w komentarzu!

A więc co mają popularne relaksacje do porodu zakończonego cesarskim cięciem?

Zacznijmy od powiedzenia sobie, co wchodzi w skład technik hipnoporodu. Są to m.in.:

  • relaksacje
  • świadomy oddech
  • świadome rozluźnianie ciała i umysłu
  • afirmację
  • wizualizacje

Technik jest wiele, mogą się różnie nazywać, możemy być do nich bardziej lub mniej przekonani. Wszystko jednak co wpisuje się pod hasłem „hipnopród” to nic innego jak nauka świadomego rozluźniania ciała i umysłu, nauka znajomości naszego ciała, naszych reakcji, emocji i kierowanie naszego umysłu na cele, których pragniemy.

To, że techniki hipnoporodu mogą pomóc nam zniwelować lub całkowicie usunąć ból porodowy to tylko czubek góry lodowej.

Kiedy przygotowywałam się pierwszy raz do porodu to była moja główna motywacja, bo bałam się bólu porodowego (o którym słyszałam straszne historie). W skutek przygotowania do hipnoporodu, moja perspektywa jednak się zmieniła. Otworzyłam się na doświadczenie, skoncentrowałam na pozytywnym aspekcie porodu, poczułam w sobie moc i kompetencje oraz rozpoczęłam pracę nad swoją świadomością.

W czym konkretnie hipnoporód może Ci pomóc już na etapie ciąży:
– poznaniu siebie, swoich emocji i reakcji
– nawiązaniu kontaktu ze swoim ciałem i odpowiadaniu na jego sygnały
– praktyce uważności, zauważaniu swoich myśli i odpowiednim reagowaniu, jeżeli nie są dla nas konstruktywne albo budujące
– regulacji gospodarki hormonalnej
– ograniczeniu dostawy hormonów stresu do naszego dziecka
– przywróceniu poczucia kobiecej kompetencji
– nauce, że poród to normalne, fizjologiczne wydarzenie, którego nie trzeba się bać
– lepszym śnie

Powinnam dodać tutaj też zwiększenie szans na VBAC, jeżeli do takiego się przygotowujesz.

To był zestaw zdolności, od których ja zaczęłam. Zaraz po swoim porodzie spisałam 10 punktów, były to kroki do hipnoporodu. Jednak w miarę pracy z kobietami w ciąży dopisywałam kolejne. W ten sposób powstała idea Błękitnego Porodu. Oprócz punktów powyżej zaczęłam pokazywać kobietom jak:

– otworzyć się na doświadczenie porodowe, zmiany, życie
– radzić sobie z obawami i lekami
– podejmować najlepsze na dany moment decyzje
– konfrontować się ze starymi schematami i przekonaniami, które nam nie służą
– wybierać swoją drogę
– odnajdywać w sobie boginię i wojownika
– nawigować między wydarzeniami, które mogą w porodzie wystąpić
– przygotować się na wszystko mając za cel najlepszy scenariusz
– poczuć swoją moc

Nie możemy oczywiście zapominać o maleństwie, które ma się urodzić! Wpływ technik hipnoporodu na dziecko to między innymi optymalne hormony dla rozwoju (przestajemy mu serwować tyle adrenaliny i kotyzolu, czyli hormonów stresu), regulacja ciśnienia krwi, lepsze dotlenienie i inne. Wszystko opisałam w tym artykule.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *