fbpx

BŁĘKITNY PORÓD

Witaj na blogu

blog

Błękitny Poród z perspektywy dziecka

Lut 4, 2020 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Wszystko, co robimy w ciąży ma wpływ na nasze dziecko. Wszystko! Nie piszę tego dlatego, żebyś czuła się winna z powodu zjedzonego McDonalda w zeszłym tygodniu. Tym artykułem chcę ci przybliżyć wpływ technik hipnoporodu na rozwój dziecka, ale też na jego jakość narodzin.

Najpierw jednak zdefiniujmy błękitny poród. Nie mówimy tu wyłącznie o porodzie naturalnym ani nie (wyłącznie) o porodzie w wodzie z delfinami 😉 Błękitny poród to poród, w którego trakcie czujesz się „in charge”, czyli przy sterze, nawet jeżeli nie potoczył się on tak jak pierwotnie zaplanowałaś. Błękitny poród to taki na który przygotowywałaś się świadomie, dbając o swoje ciało i psychikę. W końcu błękitny poród to taki w którym czujesz, że podejmujesz najlepsze na dany moment decyzje, nawet jeżeli były one trudne (więcej o tym, czym jest błękitny poród możesz przeczytać w tym artykule).

Warto o siebie dbać bez względu na to, jak zakończy się nasz poród. Ruch i zdrowe jedzenie powoli staje się standardem (nie koniecznie powszechnie stosowanym w społeczeństwie, ale przynajmniej jest powszechnie uznaną normą). Oprócz ruchu i zdrowego odżywiania jest jeszcze coś takiego jak higiena myśli. Uważność na to, co dzieje się w naszej głowie wpływa na jakość naszego życia, nasze wybory oraz zdrowie fizyczne. Te podstawowe elementy nabierają podwójnej wagi, gdy jesteśmy w ciąży. Jak styl życia i nasze emocje wpływają na nasze dziecko? Podzieliłam te informacje na okres ciąży, poród i okres noworodkowy.

Wpływ stanu emocjalnego i stosowania relaksacji na rozwój prenatalny dziecka.
Od wielu lat bada się stan psychiczny kobiet po porodzie (z naciskiem na depresję poporodową). Faktem jednak jest, że objawy stresu, lęku czy depresji nie występują częściej po porodzie niż w samej ciąży. Przyczyn stresu może być oczywiście wiele i mogą występować z różnym natężeniem. Sama popkultura porodowa doprowadza wiele kobiet do stanu zwątpienia w swoje siły czy zdolność rodzenia. Ile z nas zastanawiało się choć raz nad załatwieniem sobie cesarki w obawie przez porodowym horrorem ręka w górę (jaaaaaa!!!! To było w moje pierwszej ciąży a patrz co ze mnie wyrosło 😉)
Skoro więc nasz stan wpływa na zdrowie dziecka to warto wiedzieć co dokładnie się tam w środku się dzieje.
Z pomocą oczywiście przychodzi nam Biblioteka Cohrane (czyli zbiór meta analiz Medycyny Opartej na Dowodach Naukowych). Tu masz cały piękny artykuł po angielsku do porannej kawki.

Podsumowując różne badania wiemy, że:
– nasz stan psychiczny wpływa na wynik ciąży, rozwój prenatalny dziecka oraz zdolności adaptacyjne noworodka
– stres w ciąży wpływa na okres jej trwania oraz wzrost dziecka
– kiedy doświadczamy przewlekłego stresu, serca naszych dzieci mają zaburzoną akcję serca
– j.w ma wpływ na czynność łożyska.

Co za to się dzieje z naszym dzieckiem, gdy praktykujemy głęboką relaksacją, np. w postaci technik hipnoporodu:
– relaksacja wpływa korzystnie na czynność serca dziecka (nie wiem ile już uczestniczek kursu Błękitny Poród potwierdziło to badanie! Czasem dostaje relacje z badań ktg, kiedy po zastosowaniu relaksacji tętno dziecka normowało się)
– po zastosowaniu relaksacji krew krąży lepiej między Tobą a dzieckiem
– zwiększa się prawdopodobieństwo osiągnięcia prawidłowej masy urodzeniowej
– spada ryzyko przedwczesnego porodu

Twórcy badań nad wpływem stresu w ciąży nawet sugerują, że każda kobieta powinna rutynowo być poddawana relaksacji!

Przykład takich relaksacji z kursu Błękitny Poród* to:
Relaksacja Błękitny Poród – to medytacja na ciąże i pierwszą fazę porodu. Nadaje się na wieczorną relaksację na odprężenie, rozluźnienie i dobry sen. Pomaga przy bezsennej nocy i wzmacnia zaufanie do własnego ciała.

Skanowanie ciała – służy nawiązaniu kontaktu ze swoim ciałem, nauce świadomego rozluźniania poszczególnych części ciała, uważności na reakcje w ciele w konsekwencji różnych sytuacji w życiu, oraz nauce rozluźniania miednicy i otwierania w porodzie.

Bańka bezpieczeństwa – to medytacja na znalezienie wewnętrznego spokoju, odcięcie od tego, co mówią inni. Uczy budowania ochrony wokół siebie i dziecka przed niesprzyjającym otoczeniem, ale też zaufania i wzmocnienia intuicji. Jest używana na opanowanie stresu, wyciszenie umysłu i rozluźnienie ciała, otwarcie się na pozytywne doświadczenie ciąży i porodu, akceptacje obaw przed porodem, poczucie harmonii z otoczeniem i swoim dzieckiem, wyciszenie przed snem. Poprawia jakość snu.

Samoznieczulenie – to wyjątkowa relaksacja, która pobudza naturalną pracę hormonów porodowych oraz uczy jak znieczulać wskazane przez siebie miejsca w ciele.

Relaksacja progresywna – uczy jak dosłownie 5 sekund rozluźnić ciało i umysł. Stosowana w czasie ciąży, na obie fazy porodu i w macierzyństwie, kiedy odkryjesz, że twoje dziecko pomalowało bardzo ważne dokumenty twoją ulubioną szminką.

*to jest zestaw mp3 w starej wersji kursu. Od kwietniowej edycji będzie jeszcze więcej dobrego 😊

Wpływ stanu twoich emocji i użycia technik hipnoporodu na jakość narodzin dziecka.
Dzięki przygotowaniu do hipnoporodu, pozwalasz działać naturalnym procesom porodowym w twoim ciele. Centrum dowodzenia tych procesów znajduje się w gadzim mózgu, tam są też nasze instynkty i nawyki. Dzięki zachowaniom instynktowym w czasie porodu, wiesz jaka pozycja jest dla ciebie najlepsza. Ruch jest jednym z podstawowych metod łagodzenia bólu porodowego, zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Bezpośrednio, ponieważ ruchem rozmasujesz bolące ciało i odczucia nie będą tak wyraźne. Pośrednio, ponieważ unieruchomienie w porodzie potęguje lęk (dzieje się to podświadomie) a ten jak już wiesz potęguje napięcie ciała i wzmacnia ból (o kole reda pisałam w tym artykule). Gdy czujemy ból radzimy sobie z nim a w ciele produkują się odpowiednie hormony. Kiedy jednak ból przechodzi w cierpienie – zaczynamy produkować morze hormonów stresu a te niestety trafiają wprost do naszego dziecka. Poród to dla maluszka wymagająca droga – dużo w niej przeciskania się, obracania, a nawet zmiażdżenia (nie bój się – to wszystko jest mu bardzo potrzebne, aby był zdrowy i silny!). Twoje dziecko w trakcie narodzin będzie się stresować tą nagłą zmianą rzeczywistości (po 9 miesiącach spokojnego siedzenia). Po co więc mu fundować dodatkowe stresory?

Współpracuj ze swoim dzieckiem przez cały poród! Mów do niego, że dobrze sobie radzi, że jest taki dzielny. Każdy wdech, który nabierasz kieruj do dołu i do swojego dziecka, miej świadomość, po co oddychasz! Oddech to nie tylko głupie ćwiczenia na szkole rodzenia, które potem prawie nikt nie pamięta jak poród się zacznie. Oddech to:
– życie
– dostawa tlenu do dziecka, aby narodziny były łatwiejsze i mniej bolesne
– dostawa tlenu do mięśni, aby mniej bolały
– głęboki relaks i stan autohipnozy, dzięki czemu jesteś spokojna i skoncentrowana.

Faza parcia. Czy trzeba umieć przeć, żeby urodzić dziecko? Słabo mi się robi jak myślę ile krzywdy wyrządziło kobietom powtarzane przez personel zdania: „nie umie Pani przeć”…” źle Pani oddycha”…” co Pani chce udusić to dziecko?! Nabieramy szybko powietrze, zamknąć usta i broda do mostka…”
Jesteśmy w dziwnym momencie naszej cywilizacji. Z jednej strony mamy problemy z czuciem naszego ciała, zatraciliśmy posługiwanie się instynktami, brzydzimy się własną fizjologią i tym, co może wyjść lub wylać się z naszego ciała. Z drugiej strony poród jako fizjologiczny proces nie zmienił się o jotę odkąd zeszliśmy z drzew. Poród i instrukcje to pomyłka, bo dając instrukcje aktywujemy naszą korę nową a ta z kolei wycisza gadzi mózg (to ta część steruje hormonami porodowymi – pamiętasz tak?). Współczesna medycyna gdzieś więc się pogubiła, bo tworzy błędne koło – w fizjologicznym porodzie próbuje instruować kobietę, aby rodziła tak czy siak, przez co blokuje naturalne procesy porodowe, przez co trzeba zastosować interwencje medyczne co jeszcze bardziej zamyka kobietę na oddanie aktu rodzenia swojemu ciału.
Oczywiście wszystko zależy. Im dłużej robię to, co robię tym bardziej na większość pytań mam ochotę odpowiedzieć „to zależy”. Są kobiety, które „nie potrafią” przeć lub oddychać w porodzie, to prawda. Ale ja bym powiedziała „nie potrafią” wyłączyć swojej współczesnej części mózgu w procesie, który nigdy nie będzie współczesny.
Ale wracając do tematu. Kiedy czujemy się bezpiecznie i swobodnie podczas porodu mają szanse działać naturalne procesy porodowe. W drugiej fazie porodu widać to po wystąpieniu odruchu Fergusona (ciekawe ile położnych pracujących jedynie na oddziałach szpitalnych miało szansę taki zobaczyć? Jeżeli znasz takie statystyki to błagam napisz do mnie!). Mój idol Michel Odent (2009) opisuje w swojej publikacji, na czym to polega. Odruchu Fergusona nie da się powstrzymać, następuje po serii niemożliwych do powstrzymania skurczy. Przy takiej serii nie ma miejsca na myślenie, kontrolowanie czy dowolne ruchy. Zjawisko to (które występuje u każdego ssaka) jest możliwe, tylko gdy kora nowa odpuści kontrole a przejmą ją instynkty. Wszelkie zachowania irracjonalne są wtedy dozwolone. Co gorsza – może się okazać, że nie jesteś tak naprawdę księżniczką, która zawsze zachowuje się nienagannie a z pupy nie wychodzą ci jedynie pachnące kwiatki 😉 (Poród i kupa? Czytaj tutaj)
To bardzo niecywilizowane zjawisko jest bardzo pożądane w porodzie. Dzięki niemu nasze dziecko ma największe szanse na bezpieczny i łagodny poród. Próby kontroli i sterowania fazą partą często kończą się na przedłużającej fazie parcia, nasze dziecko jest bardziej zmęczone, czasem dochodzi do niedotlenienia.

Kończąc ten temat – chcę wspomnieć o znieczuleniu zewnątrz oponowym. Badania pokazują, że kobiety, które stosowały techniki hipnoporodu rzadziej sięgały po znieczulenie farmakologiczne. To zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia odruchu Fergusona!

W trakcie przygotowania do błękitnego porodu i przy zastosowaniu hipnotycznych sugestii możesz na nowo stworzyć swój obraz porodu. Jest to ważne, zwłaszcza gdy nosisz w sobie błędne lub traumatyczne przekonania (np. o tym, że poród jest bardzo niebezpieczny lub, że poród to tylko cierpienie i trzeba o nim szybko zapomnieć). Takie przygotowanie sprawi, że będziesz w stanie głębokiego relaksu i koncentracji na sobie bez względu na otoczenie. Takie przygotowanie też pozwala nawiązać kontakt ze swoim ciałem i instynktem. Im mniej logiki a więcej instynktu w porodzie, tym większe szanse na łagodny i bezpieczny poród.
Podczas porodu dziecko wykonuje bardzo dużo pracy, tak samo, jak jego mama. Oto co możesz dla niego zrobić:

– koncentruj się na sobie i zachowaj głęboki relaks (rób wszystko, aby gadzi mózg sterował porodem)
– współpracuj, że swoim ciałem i rodzącym się dzieckiem
– dostosuj oddech do zmieniającego się charakteru porodu
– zachowaj swobodę ruchu
– wydawaj dzięki
– ufaj I współpracuj z otoczeniem
– jasno komunikuj swoje potrzeby

A co z porodem przez cesarskie cięcie? Czy jest sens stosować techniki hipnoprodu, jeżeli ciąża niespodziewanie (lub elektywnie) zostanie zakończona operacyjnie? Mam nadzieję, że już sama zrozumiałaś sens regularnego stosowania relaksacji w ciąży. To tak jakbyśmy zastanawiali się nad sensem regularnej aktywność fizycznej, gdy nie planujemy zostać olimpijczykami. Czy jest sens prowadzić aktywny tryb życia i zdrowo jeść? Oczywiście, że tak! Czy jest sens przygotowywać się do hipnoprodu jeżeli cały ten poświęcony czas i nowe umiejętności nie będą zastosowane w trakcie trudu rodzenia? Oczywiście, że tak. Świetnie pokazuje to cytat z najnowszej książki wydawnictwa Natuli „Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim”:

„Chirurgiczna droga porodu nie zmienia faktu, że jest to moment o wyjątkowej randze i wydarzenie o charakterze rodzinnym. Oznacza to, że cesarskie ciecie nie musi, a nawet nie powinno być wyłącznie procedurą operacyjną”.

Wpływ technik hipnoporodu na nowonarodzone dziecko.
A co dzieje się po porodzie? Są badania, które pokazują wpływ relaksacji na układ autonimiczny – był bardziej stabilny u dzieci kobiet, które stosowały relaksacje w ciąży. Takie dzieci były też mniej wycofane i nie takie skłonne do depresyjnych zachowań. Co więcej – stan dzieci kobiet z depresją w ciąży, które praktykowały relaksacje, jest porównywany do stanu dzieci zdrowych kobiet.

Na koniec – na to nie mam dowodu ani naukowego potwierdzenia, ale większość uczestniczek mojego kursu twierdzi, że ich dzieci są pogodne, mało płaczą lub są spokojniejsze w porównaniu do starszaków urodzonych bez zastosowania technik hipnoporodu. Przypadek? Nie wiem, ale mnie to bardzo motywuje do dalszej pracy 😊

 

Zostaw swój email, aby jako pierwsza dowiedzieć się o otwarciu zapisów na kolejną edycję 30 dniowego kursu Błękitny Poród!

0 0 vote
Article Rating

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu –
autohipnozy

facebook

pobierz bezpłatnie

E-BOOK
PODÓD BEZ OBAW

.

najnowsze

DDBP. ODC. 12 Po czym poznać poród z położną Katarzyną Oleś

Czy to już? Po czym poznać, że poród się zaczyna?? Czy można przewidzieć, kiedy poród się zacznie? Z wielką radością...

DDBP. ODC. 11 Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim z położną Katarzyną Osadnik

Maj przyniósł dwa bardzo ważne wydarzenia w błękitnym imperium 😀 1. Premierę kursu "Błekitny VBAC - poród naturalny po cesarce"...

Poród naturalny po cesarce

JEST!!!! JUŻ JEST NOWY KURS Błękitny VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu 🙂 Moje projekty się rodzą a nie powstają...

Poród domowy od A do Z

Poród domowy od A do Z to temat wczorajszego live'a na grupie Błękitny Poród. Tym razem moim gościem była położna petarda — Ania...

Co robi położna

Czy tobie również zawód położnej kojarzy się jedynie z salą porodową? Nic bardziej błędnego! Zobacz co jeszcze robi położna....

Jak karmić piersią

Wczoraj na grupie Błękitny Poród odbył się live z super wyjątkowym gościem. Moje zaproszenie w końcu przyjęła najlepsza (według...

DDBP. ODCINEK 10. Weź poród w swoje ręce z Pam Kucińską

Co to znaczy brać poród w swoje ręce? Czy my kobiety w ogóle „znamy się” na porodzie, czy jest to specjalność medyków i to im...

Poród domowy – jak to wygląda w praktyce

3 lata temu przyszło na świat moje 3 dziecko! Z tej okazji postanowiłam podzielić się praktycznymi informacjami z organizacji...

DDBP. ODCINEK 9. Wąskie biodra a poród naturalny z położną Katarzyną Siudak-Piwowarską

Wąskie biodra a poród naturalny...czy drobne kobiety mogą rodzić naturalnie? W tym odcinku podcastu rozmawiam z Katarzyną...

Błękitny Poród z perspektywy dziecka

Wszystko, co robimy w ciąży ma wpływ na nasze dziecko. Wszystko! Nie piszę tego dlatego, żebyś czuła się winna z powodu...

RELAKSACJA błękitny poród

Zapisz się na listę i pobierz bezpłatnie audio relaksacyjne w technice głebokiej relaksacji, które pomoże Ci odpowiednio przygotować się do porodu.

  .

  o autorce

  Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Regularnie publikuję na blogu wpisy związane z tematyką porodu i maciezyństwa oraz nagrywam podcast, do którego zapraszam ekspertów – wszystko po to, by pokazać Ci, że poród może być naprawdę dobrym doświadczeniem. 

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  trackback

  […] Nie możemy oczywiście zapominać o maleństwie, które ma się urodzić! Wpływ technik hipnoporodu na dziecko to między innymi optymalne hormony dla rozwoju (przestajemy mu serwować tyle adrenaliny i kotyzolu, czyli hormonów stresu), regulacja ciśnienia krwi, lepsze dotlenienie i inne. Wszystko opisałam w tym artykule. […]

  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x