Błękitny Poród z perspektywy dziecka

IMG 3215 980x653 1

Wszystko, co robimy w ciąży ma wpływ na nasze dziecko.

Wszystko! Nie piszę tego dlatego, żebyś czuła się winna z powodu zjedzonego McDonalda w zeszłym tygodniu. Tym artykułem chcę ci przybliżyć wpływ technik hipnoporodu na rozwój dziecka, ale też na jego jakość narodzin.

Najpierw jednak przypomnę co to jest błękitny poród. Nie mówimy tu wyłącznie o porodzie naturalnym ani nie (wyłącznie) o porodzie w wodzie z delfinami 😉 Błękitny poród to poród, w którego trakcie czujesz się „in charge”, czyli przy sterze, nawet jeżeli nie potoczył się on tak jak pierwotnie zaplanowałaś. Błękitny poród to taki na który przygotowywałaś się świadomie, dbając o swoje ciało i psychikę. W końcu błękitny poród to taki w którym czujesz, że podejmujesz najlepsze na dany moment decyzje, nawet jeżeli były one trudne (więcej o tym, czym jest błękitny poród możesz przeczytać w tym artykule).

Warto o siebie dbać bez względu na to, jak zakończy się nasz poród.

Ruch i zdrowe jedzenie powoli staje się standardem (nie koniecznie powszechnie stosowanym w społeczeństwie, ale przynajmniej jest powszechnie uznaną normą). Oprócz ruchu i zdrowego odżywiania jest jeszcze coś takiego jak higiena myśli. Uważność na to, co dzieje się w naszej głowie wpływa na jakość naszego życia, nasze wybory oraz zdrowie fizyczne. Te podstawowe elementy nabierają podwójnej wagi, gdy jesteśmy w ciąży. Jak styl życia i nasze emocje wpływają na nasze dziecko? Podzieliłam te informacje na okres ciąży, poród i okres noworodkowy.

Wpływ stanu emocjalnego i stosowania relaksacji na rozwój prenatalny dziecka.

Od wielu lat bada się stan psychiczny kobiet po porodzie (z naciskiem na depresję poporodową). Faktem jednak jest, że objawy stresu, lęku czy depresji nie występują częściej po porodzie niż w samej ciąży. 
Skoro więc nasz stan emocjonalny wpływa na zdrowie dziecka to warto jak możemy mu pomóc.

Podsumowując różne badania z Biblioteki Cohrane (czyli zbioru meta analiz Medycyny Opartej na Dowodach Naukowych). Tu masz cały piękny artykuł po angielsku wiemy, że:
– nasz stan psychiczny wpływa na wynik ciąży, rozwój prenatalny dziecka oraz zdolności adaptacyjne noworodka
– stres w ciąży wpływa na okres jej trwania oraz wzrost dziecka
– kiedy doświadczamy przewlekłego stresu, serca naszych dzieci mają zaburzoną akcję serca
– j.w ma wpływ na czynność łożyska.

Co za to się dzieje z naszym dzieckiem, gdy praktykujemy głęboką relaksacją, np. w postaci technik hipnoporodu:
– relaksacja wpływa korzystnie na czynność serca dziecka (nie wiem ile już uczestniczek kursu Błękitny Poród potwierdziło to badanie! Czasem dostaje relacje z badań ktg, kiedy po zastosowaniu relaksacji tętno dziecka normowało się)
– po zastosowaniu relaksacji krew krąży lepiej między Tobą a dzieckiem
– zwiększa się prawdopodobieństwo osiągnięcia prawidłowej masy urodzeniowej
– spada ryzyko przedwczesnego porodu

Twórcy badań nad wpływem stresu w ciąży nawet sugerują, że każda kobieta powinna rutynowo być poddawana relaksacji!

Relaksacje, które pomogą Ci obniżyć poziom stresu a tym samym poczuć się stabilniej i silniej, znajdziesz w kursie Błękitny Poród.

Wpływ stanu twoich emocji i użycia technik hipnoporodu na jakość narodzin dziecka

Dzięki przygotowaniu do hipnoporodu, pozwalasz działać naturalnym procesom porodowym w twoim ciele. Centrum dowodzenia tych procesów znajduje się w gadzim mózgu, tam są też nasze instynkty i nawyki. Dzięki zachowaniom instynktowym w czasie porodu, wiesz na przykład jaka pozycja jest dla ciebie najlepsza, dostosowujesz oddech do zmieniającej się dynamiki porodu a ruchem ciała pomagasz dziecku zejść niżej. 

Faza parcia

Czy trzeba umieć przeć, żeby urodzić dziecko? Poród i instrukcje to pomyłka, bo dając instrukcje aktywujemy naszą korę nową a ta z kolei wycisza gadzi mózg. Kiedy czujemy się bezpiecznie i swobodnie podczas porodu mają szanse działać naturalne procesy porodowe. W drugiej fazie porodu widać to po wystąpieniu odruchu Fergusona. Mój idol Michel Odent (2009) opisuje w swojej publikacji, na czym to polega. Odruchu Fergusona nie da się powstrzymać, następuje po serii niemożliwych do powstrzymania skurczy. Przy takiej serii nie ma miejsca na myślenie, kontrolowanie czy dowolne ruchy. Zjawisko to (które występuje u każdego ssaka) jest możliwe, tylko gdy kora nowa odpuści kontrole a przejmą ją instynkty. Wszelkie zachowania irracjonalne są wtedy dozwolone. 

Zobacz sama jak wygląda odruch Fergusona w czasie porodu. Link odsyła do filmiku na profilu facebookowym THE LAMAZE DOULA

Podczas porodu dziecko wykonuje bardzo dużo pracy, tak samo, jak jego mama. Oto co możesz dla niego zrobić:

– koncentruj się na sobie i zachowaj głęboki relaks (rób wszystko, aby gadzi mózg sterował porodem)
– współpracuj, że swoim ciałem i rodzącym się dzieckiem
– dostosuj oddech do zmieniającego się charakteru porodu
– zachowaj swobodę ruchu
– wydawaj dzięki
– ufaj I współpracuj z otoczeniem
– jasno komunikuj swoje potrzeby

Wpływ technik hipnoporodu na nowonarodzone dziecko

Są badania, które pokazują wpływ relaksacji na układ autonimiczny – był bardziej stabilny u dzieci kobiet, które stosowały relaksacje w ciąży. Takie dzieci były też mniej wycofane i nie takie skłonne do depresyjnych zachowań. Co więcej – stan dzieci kobiet z depresją w ciąży, które praktykowały relaksacje, jest porównywany do stanu dzieci zdrowych kobiet.

Na koniec – na to nie mam dowodu ani naukowego potwierdzenia, ale większość uczestniczek mojego kursu twierdzi, że ich dzieci są pogodne, mało płaczą lub są spokojniejsze w porównaniu do starszaków urodzonych bez zastosowania technik hipnoporodu. Przypadek? Nie ma przypadków! 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *