BŁĘKITNY PORÓD®

Witaj na blogu

blog

Twój autopilot w porodzie

sty 12, 2023 | Ciąża i poród, Hipnoporód | 0 komentarzy

Czy wiesz dlaczego uczenie się suchych faktów o przebiegu porodu, rzadko kiedy pomoże Ci złagodzić ból porodowy?

Pod pojęciem „suche fakty” mam na myśli uczenie się porodu na głowę – kiedy jechać do szpitala, jak wygląda pierwsza i druga faza, co spakować do torby….Żeby było jasne! Uważam, że warto dowiedzieć się jak wygląda poród, bo nie jest to codzienna sytuacja ALE dopóki tych informacji nie połączysz z przygotowaniem ciała i psychiki, zostaną tylko bezużytecznymi informacjami.

Poród jest jednak taką sytuacją w której działamy odruchowo. Jesteśmy jak Boeing 747 prowadzony na autopilocie. Jakie współrzędne wstukał pilot w komputer pokładowy, jaki będzie lot.

Te współrzędne to wszystkie uświadomione i nieuświadomione informacje o porodzie, które zebrałaś.

Poród jest taką sytuacją, w której działasz odruchowo a Twoja podświadomość (inaczej nieświadomy umysł) „wypluwa” wszystko co zmagazynowała na temat porodu przez całe życie. Najważniejsze w tym kontekście są:

 • twoje odruchy na stres i ból
 • przekonania na temat własnych możliwości
 • przekonania co ci wypada a co nie
 • przekonania jak poród wygląda i jak powinien przebiegać.

Nieświadomy umysł kontroluje twoje emocje oraz przetwarza rzeczy, które widzi lub słyszy jako bezpieczne lub niebezpieczne.

To jest część umysłu, która kieruje twoimi reakcjami. Więc jeśli słyszysz przerażające historie porodowe, nieświadomy umysł przetwarza poród jako byt niebezpieczny.  Może to oznaczać, że kiedy zaczyna się twój własny poród, umysł klasyfikuje go jako niebezpieczny.

Nieświadomy umysł przejdzie wtedy w tryb przetrwania, wywołując seria emocjonalnych i hormonalnych reakcji na to, co postrzega jako niebezpieczeństwo.

Przykładowo i bardzo uogulniając:

 • Jeżeli w twoim głębokim przekonaniu, poród to zupełnie naturalny, fizjologiczny proces, łatwiej jest zachować spokój i poddać się rytmowi skurczy. Nie będziesz kierować się sztywnymi ramami i schematami ile powinna trwać pierwsza faza, jak i kiedy oddychać itp. Zamiast tego będziesz dostosowywać swoje zachowanie, oddech i ruch do dynamiki danego momentu.
 • Jeżeli w twoim głębokim przekonaniu, poród wiąże się z samymi komplikacjami i zagrożeniem, napięcie w ciele spowodowane tym przekonaniem, będzie potęgowało ból porodowy a zaciśnięte ciało będzie miało trudności z otworzeniem się.
 • Jeżeli twoją nawykową reakcją na stres, ból lub zmianę planów jest spłycenie oddechu i zaciśnięcie gardła, nie będziesz w stanie sięgnąć po przeciwbólowe działanie oddechu. Niedotlenione mięśnie będą miały utrudnioną pracę a szyjka macicy otwieranie.
 • Jeżeli w twoim głębokim przekonaniu, nie musisz być grzeczną dziewczynką, która ma się dobrze i cicho zachowywać bo inaczej kogoś urazi….będzie ci łatwiej wsłuchać się w instynkt i ciało. Czując, że pora zmienić pozycje – zmienisz ją. Czując potrzebę krążenia po pokoju jak dzikie zwierzę – będziesz krążyła. Czując, że propozycja personelu jest przekroczeniem twojej granicy, to nie pozwolisz jej przekroczyć.

I teraz – w zależności od tego, co masz pod skórą, tzn. w swojej podświadomości, jakie przekonania i nawykowe odruchy – możesz potrzebować mniej lub więcej pracy przed porodem.

Patrząc jednak na to jaki mamy społeczny przekaz i narracje o porodzie, w jaki sposób wychowywano dziewczynki, jakie historie porodowe przekazały nam mamy z czasów totalitarnego położnictwa…można się spodziewać, że w tym podświadomym obrazie raczej nie ma jednorożców rzygających tęczą.

Gotowałaś kiedyś wodę na makaron z dodatkiem oliwy?

Wyobraź sobie, że ten cały gar wody to to wszystko co będzie się z tobą działo w czasie porodu. Kropelki oliwy to suche fakty i informacje o porodzie. Możesz mieszać jak szybko potrafisz ale i tak oliwa będzie bezużytecznie pływać po powierzchni nie?
Możemy logicznie powiedzieć naszemu umysłowi, że poród jest w porządku, np. powtarzamy: kobiety rodzą od milionów lat…nastawiam się pozytywnie…. Jest to jednak poziom logiczny i racjonalny.

Aby pracować nad nieświadomym umysłem, musimy idź głębiej i tutaj hipnoporód naprawdę ma moc.

Pomaga kształtować oczekiwania zarówno na poziomie świadomym, jak i nieświadomym. To właśnie ta kompleksowa praca ma ogromną moc i wpływ na twój poród!

 

od teraz szkoła ciąży i rodzenia w formie subskrypcji 39 zł/mc

0 0 votes
Article Rating

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu –
autohipnozy

facebook

pobierz bezpłatnie

E-BOOK
PORÓD BEZ OBAW

.

najnowsze

O Błękitnym Porodzie – hypnobirth i poród w głębokim relaksie

Czym właściwie jest błękitny Poród I czym jest hipnoporód - hypnobirth. Czy potrzebne jest wahadełko, aby osiągnąć głęboki...

Hipnoporód w praktyce – szkolenie dla specjalistów

Ruszyły zapisy na pierwsze w Polsce szkolenie dla specjalistów "Kurs Błękitny Poród - hipnoporód w praktyce" Szkolenie I stopnia...

Wiedza to potęga – rozmowa o Medycynie Opartej na Dowodach Naukowych (EBM)

Przedstawiam wam sylwetki specjalistów współtworzących Błękitną Szkołę Ciąży i Rodzenia. Z okazji powrotu Błękitnej Szkoły Ciąży...

Co się dzieje z psychiką kobiet w ciąży – rozmowa z terapeutką okołoporodową

Przedstawiam wam sylwetki specjalistów współtworzących Błękitną Szkołę Ciąży i Rodzenia. Z okazji powrotu Błękitnej Szkoły Ciąży...

Ruch a ciąża i poród – rozmowa z fizjoterapeutką uroginekologiczną

Przedstawiam wam sylwetki specjalistów współtworzących Błękitną Szkołę Ciąży i Rodzenia. Z okazji powrotu Błękitnej Szkoły Ciąży...

Ciąża to nie choroba – rozmowa z położną Małgorzatą Szubą

Przedstawiam wam sylwetki specjalistów współtworzących Błękitną Szkołę Ciąży i Rodzenia. Z okazji powrotu Błękitnej Szkoły Ciąży...

GOŚCINNIE u Pasztet Podcast

NIE STRASZ PORODEM! Bardzo spodobała mi się ta rozmowa z Katarzyna Barczyk-Matkowska aka Łady Pasztet! Niech idzie w świat i...

Historia błękitnego porodu – Barbara

Cykl błękitnych historii porodowych powstał z chęci zainspirowania innych kobiet, które myślą o dziecku lub są w ciąży do...

Granty dla kobiet w trudnej sytuacji

BW życiu bywa różnie. I nie mówię tu o niezdanych egzaminach na studiach, złamanym sercu czy roku chodzenia po bankach w...

Jaki poród wybrać?

Wolisz pomidorówkę czy rosół? Włosy w kucyka czy puszczone luzem? Wolisz spodnie czy spódnicę? Gdy zapytasz pierwszą lepszą...

RELAKSACJA błękitny poród

Zapisz się na listę i pobierz bezpłatnie audio relaksacyjne w technice głebokiej relaksacji, które pomoże Ci odpowiednio przygotować się do porodu.

  .

  o autorce

  Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Regularnie publikuję na blogu wpisy związane z tematyką porodu i maciezyństwa oraz nagrywam podcast, do którego zapraszam ekspertów – wszystko po to, by pokazać Ci, że poród może być naprawdę dobrym doświadczeniem. 

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments