BŁĘKITNY PORÓD

Witaj na blogu

blog

Partnera przygotowanie do porodu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Paź 15, 2018 | Bez kategorii | 0 komentarzy

W dzisiejszych czasach udział mężczyzny przy porodzie jest czymś oczywistym.

Oczywiście nadal krążą anegdoty o zemdleniach. Porody rodzinne na stałe wpisały się w tradycje porodów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mało która kobieta rozważa w swoich porodowych planach inną opcji niż udział męża czy partnera.

O zaletach obecności osoby towarzyszącej w porodzie napiszę oddzielny artykuł, bo to temat rzeka. Ze wszystkich niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu akurat ta metoda jest nie tylko najskuteczniejsza, ale również najlepiej udokumentowana!

I wszystko byłoby super, gdyby…no właśnie. Gdyby obecność mężczyzny przy porodzie była w zgodzie z naszą naturą. Nie jestem za stwierdzeniem, że udział mężczyzny w porodzie to moda. Ja myślę, że to jeden z objawów zwiększającej się świadomości ludzi. Ale też szczerze i otwarcie mówię – poród to nie jest naturalne środowisko mężczyzny. Są tacy którzy zostali obdarzeni naturalną empatią i cierpliwością, tacy którzy wiedzą, po co mają być obecni przy porodzie. Czy każdy, no nie. I nie mówię tu „niestety”. Dla mnie na tym polega piękno naszej natury, mężczyźni i kobiety różnią się i uzupełniają.

Ten artykuł zawiera dwie części. Pierwsza to część o wspólnych przygotowaniach i decyzjach. Druga jest skierowana strike do mężczyzn 😊Zaczynamy.

Na co zwrócić uwagę, gdy myślimy o porodzie rodzinnym?

Czy na pewno chcecie rodzić razem?

Jak (i czy) dobrze znam i rozumiem swojego męża, świadczy fakt, że umiemy ze sobą szczerze rozmawiać, szczególnie na tematy trudne czy takie które wiemy, że mogą boleć. Od początku ciąży wyobrażałaś sobie tylko jego przy swoim porodzie, ale on nie chce? To się może stać też w drugą stronę, on bardzo chce a ty nie wyobrażasz sobie tego. Najgorsze co można w takiej sytuacji zrobić to zaciągać kogoś na siłę lub użyć szantażu emocjonalnego. Wierz mi, to nie wniesie nic dobrego do waszego związku. Zastanów się co cię tak boli w tym, że twój mąż nie chce być obecny przy porodzie. Spróbuj się dowiedzieć co jest przyczyną takiej decyzji, bo mogą to być po prostu mylne przekonania na temat porodu a może to być coś innego na co nie będziesz miała wpływu. I nawet jeżeli podejmiecie decyzję o tym, że nie będziecie razem rodzić to, dopóki będzie to wspólna świadoma zgoda, to ten fakt zadziała na korzyść waszego związku. Znam wiele par, które otwarcie mówiły: „kochamy się, ale nie wyobrażamy sobie rodzić razem” i to jest moim zdaniem godne podziwu!

Co wam może pomóc w podjęciu decyzji o wspólnym porodzie?

Proponuję takie ćwiczenie. Od razu mówię, nie ma sensu go robić jeżeli nie podejdziecie do tego poważnie, lepiej iść zamiast tego na piwo..no dobra może na kawę 😊 Wygospodarujcie 10 minut spokoju. Usiądźcie wygodnie obok siebie, najlepiej, jeżeli on zamknie oczy, aby lepiej wczuć się w czytane zdania. Kiedy będziecie gotowi przeczytaj mu na głos te zdania, robiąc przerwę między nimi, aby mógł się wczuć w każde z nich i wyobrazić sobie siebie w danej sytuacji. Jeżeli nie możesz czytać, bo łzy wzruszenia zatykają ci gardło możesz puścić nagranie:

Pytania do osoby towarzyszącej – pdf

Pytania do osoby towarzyszącej – audio

Jak najwięcej rozmawiajcie

Jak to będzie, jak sobie WYOBRAŻACIE, jak to będzie, jakie są wasze obawy, oczekiwania, lęki. Rozmowy nigdy nie za wiele. Zweryfikujcie jakie są wasze potrzeby na czas porodu. Pomoże wam w tym proste ćwiczenie. Znajdźcie dwie kartki, jedna dla ciebie jedna dla niego. Nie podglądając co druga osoba pisze, ty wypisz 3 rzeczy, których uważasz że będziesz od niego potrzebować w czasie porodu, a on niech wypisze 3 rzeczy które WYDAJE MU SIĘ, że ty będziesz potrzebować. Kiedy będziecie gotowi zweryfikujcie swoje odpowiedzi. Czy są takie same? Jeżeli nie to czym się różnią? Porozmawiajcie o tym.

Zapomnij o „wóz albo przewóz”

Nie musicie się decydować teraz, nie musicie się decydować na „wspólny poród albo nic”. Są pośrednie rozwiązania i każde z nich jest dobre, jeżeli jest waszą wspólną decyzją. Możecie np. ustalić, że on jest z tobą w domu a w szpitalu towarzyszy ci położna, doula czy ktoś z rodziny. Możecie ustalić, że on jest z tobą w pierwszej fazie a w drugiej oddaje pałeczkę innej osobie. Możecie ustalić, że w miarę rozwoju sytuacji dajecie sobie znać czy nadal czujecie się komfortowo. To wolność a nie przymus sprawia, że doświadczamy czegoś w pełni i z satysfakcją. Dajcie sobie przestrzeń i wyrozumiałość.

Przygotujcie się teoretycznie

Minimum teorii które powinniście znać:

 • Jakie są oznaki rozpoczynającego się porodu
 • Jak odróżnić skurcze przepowiadające od właściwego porodu
 • Kiedy jechać do szpitala
 • Jak liczyć skurcze
 • Jakie są naturalne metody łagodzenia bólu
 • Jakie są farmakologiczne metody łagodzenia bólu i z czym się wiążą
 • Czym się charakteryzują poszczególne fazy porodu
 • Prawa na porodówce

Oglądajcie razem porody

Youtube jest pełen pięknych obrazów porodu, oglądajcie je razem, przyzwyczajajcie się do obrazu wyłaniającego się dziecka, reakcji ciała na skurcze, trudu rodzenia, zmęczenia, szczęścia z trzymania swojego dziecka w ramionach. Kilka przykładów na początek:

Poznajcie się

Powinno być oczywiste, ale czy zawsze jest? Jak reagujesz na stres i co Cię wtedy uspokaja. Co powoduje, że się denerwujesz. Jak oddychasz, kiedy jesteś spokojna a jak oddychasz, kiedy skacze Ci adrenalina. Co sprawia, że czujesz się sexy? (o tak, to ma wielkie znaczenie w porodzie!). Czym więcej o sobie wiecie, ty o sobie samej i twój partner o tobie, tym łatwiej będzie wam być razem w porodzie.

Tyle z głównych wskazówek na wasze wspólne przygotowanie. Wybrałam te, które z mojej perspektywy pracy z parami wydają mi się najistotniejsze. Oczywiście możecie mieć swoje przemyślenia lub doświadczenie, bardzo chętnie o tym usłyszę, podzielcie się w komentarzach!

A teraz część dla przyszłych tatusiów.

Te punkty również zebrałam na podstawie mojej pracy i obserwacji różnych par podczas wspólnego porodu. Mam nadzieję, że będą przydatną wskazówką również dla was.

Zaufaj i uwierz w jej siłę

To nie jest puste hasło. Twoja wiara w swoją partnerkę w bezpośredni sposób przełoży się na jej doświadczenie porodu. Jeżeli macie być razem podczas porodu to będzie najważniejsze z twoich zadań.

Czas – zapomnij o nim

Kiedy jesteśmy zdenerwowani czas zmienia swoje tempo, pamiętaj o tym i nie pytaj jej co chwilę „czy to powinno tyle trwać”. Każdy poród ma swoje tępo a szybkie porody niekoniecznie są takie dobre ani dla kobiety, ani dla dziecka. Cierpliwość będzie twoim sprzymierzeńcem.

Każdy poród jest inny!

Opowieści kolegów, czy w rodzinie, wyizolowane opowieści, zwłaszcza rodem z horrorów to nie jest dobre źródło wiedzy i przygotowania do porodu. Każdy poród jest inny, bo każda kobieta jest inna, każde dziecko jest inne. Bądź świadomy tego, że poród jest bardzo subiektywnym przeżyciem. Jeżeli macie podejmować decyzje chociażby o miejscu na poród to podejmijcie je na podstawie rzetelnych informacji a nie plotek z imienin u cioci.

Reaguj na jej potrzeby

Nie ma jednego przepisu na bycie dobrym wsparciem w porodzie. Podstawą jest reagowanie na potrzeby twojej partnerki, zarówno te werbalne, jak i niewerbalne. Niektóre kobiety potrzebują dużo wsparcia fizycznego, jak np. masaż, inne chcą być „obronione” przed personelem, inne potrzebują ciepłego słowa. Nie jest ważne co to będzie, ważne jest, że ty umiesz rozpoznać te potrzeby i na nie odpowiedzieć.

Twój spokój będzie jej spokojem

Faktem jest, że mózgi i serca osób, które ze sobą stale przebywają dostrajają się do tej samej częstotliwości. Możemy więc przekazywać sobie nawzajem emocje i uczucia. Jeżeli ty będziesz spokojny to jej będzie łatwiej poddać się naturalnemu procesowi porodowemu, poród będzie łagodniejszy i przyniesie więcej satysfakcji.

To jej potrzeby są najważniejsze nie twoje

Nie akceptuję zaciągania kogoś na siłę do porodu ani szantażowania. Nie akceptuję też, kiedy kobieta musi martwić się o swojego męża podczas porodu. To chyba nie o to chodziło osobie, która wymyśliła porody rodzinne.

Nie jesteś od ratowania, ale wspierania

Wyobraź sobie, że biegniecie razem maraton. Widzisz po niej, że biegnie ostatkiem sił, pot leje się z czoła, na twarzy ma grymas, przestała się do Ciebie odzywać kilka godzin temu lub sapie, że już nie może. Przecież nie zabierzesz ją na ręce i nie zaniesiesz na metę!? To jest jej bieg! Ty biegniesz obok niej i najlepsze co możesz zrobić to dodać jej otuchy, powiedzieć, że wierzysz w nią, że jeszcze trochę i zaraz będzie meta. Ty jesteś tam po to, aby być jej wsparciem, a nie rodzić za nią!

Nie pytaj, czy chcesz znieczulenie albo cc

Wymaż te słowa na czas porodu, jeżeli mają paść to na pewno nie z twoich ust!

Życzę Wam pięknego porodu!

 

Zostaw swój email, aby jako pierwsza dowiedzieć się o otwarciu zapisów na kolejną edycję 30 dniowego kursu Błękitny Poród!

“Nie można powstrzymać fal, ale można nauczyć się surfować”

Poród jest właśnie jak surfowanie i morze. Czasem spotykają nas delikatne fale a czasem uderzy w nas
huragan Wilma. Zostaw swój email a otrzymasz darmowy pdf “10 zasad udanego surfowania czyli poród bez obaw”!

0 0 vote
Article Rating

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu –
autohipnozy

facebook

pobierz bezpłatnie

E-BOOK
PODÓD BEZ OBAW

.

najnowsze

DDBP. ODC. 13 Terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży i porodzie z Joanną Czarny

Dziś chcę zainteresować Cię tematem terapii czaszkowo-krzyżowej i jak może ona Ci pomóc w ciąży i w przygotowaniu do porodu....

DDBP. ODC. 12 Po czym poznać poród z położną Katarzyną Oleś

Czy to już? Po czym poznać, że poród się zaczyna?? Czy można przewidzieć, kiedy poród się zacznie? Z wielką radością...

DDBP. ODC. 11 Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim z położną Katarzyną Osadnik

Maj przyniósł dwa bardzo ważne wydarzenia w błękitnym imperium 😀 1. Premierę kursu "Błekitny VBAC - poród naturalny po cesarce"...

Poród naturalny po cesarce

JEST!!!! JUŻ JEST NOWY KURS Błękitny VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu 🙂 Moje projekty się rodzą a nie powstają...

Poród domowy od A do Z

Poród domowy od A do Z to temat wczorajszego live'a na grupie Błękitny Poród. Tym razem moim gościem była położna petarda — Ania...

Co robi położna

Czy tobie również zawód położnej kojarzy się jedynie z salą porodową? Nic bardziej błędnego! Zobacz co jeszcze robi położna....

Jak karmić piersią

Wczoraj na grupie Błękitny Poród odbył się live z super wyjątkowym gościem. Moje zaproszenie w końcu przyjęła najlepsza (według...

DDBP. ODCINEK 10. Weź poród w swoje ręce z Pam Kucińską

Co to znaczy brać poród w swoje ręce? Czy my kobiety w ogóle „znamy się” na porodzie, czy jest to specjalność medyków i to im...

Poród domowy – jak to wygląda w praktyce

3 lata temu przyszło na świat moje 3 dziecko! Z tej okazji postanowiłam podzielić się praktycznymi informacjami z organizacji...

DDBP. ODCINEK 9. Wąskie biodra a poród naturalny z położną Katarzyną Siudak-Piwowarską

Wąskie biodra a poród naturalny...czy drobne kobiety mogą rodzić naturalnie? W tym odcinku podcastu rozmawiam z Katarzyną...

RELAKSACJA błękitny poród

Zapisz się na listę i pobierz bezpłatnie audio relaksacyjne w technice głebokiej relaksacji, które pomoże Ci odpowiednio przygotować się do porodu.

  .

  o autorce

  Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Regularnie publikuję na blogu wpisy związane z tematyką porodu i maciezyństwa oraz nagrywam podcast, do którego zapraszam ekspertów – wszystko po to, by pokazać Ci, że poród może być naprawdę dobrym doświadczeniem. 

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  trackback

  […] Poświęć czas na rozmowę z osobą bliską, która ma z Tobą być przy porodzie, aby i ona poznała Twoje marzenia i obawy. O przygotowaniu osoby towarzyszącej pisałam tutaj. […]