DDBP. ODCINEK 6. O połogu po ludzku z Anną Pactwą

IMG 9299 980x653 1

O połogu po ludzku nie mówi się zbyt często.

Moim gościem specjalnym w szóstym odcinku podcastu jest Anna Pactwa — mama i psycholog w jednym. Do tej pory jest to najdłuższe nagranie a mimo tego mam wrażenie, że jedynie prześlizgnęłyśmy się po temacie. Dajcie znać w komentarzach, jakie są wasze doświadczenia połogowe oraz koniecznie podzielcie się tym podcastem z koleżankami! 🙂 

– rozwoju małego dziecka– śnie dziecka,– wspieraniu rozwoju od 1 dn. życia– fizjologii po porodzie– laktacji– rozwiązywaniu kryzysów w związku– depresji poporodowej– tym co trzeba i co się powinno…Ten podcast jest po prostu o połogu z perspektywy myśli i emocji 🙂Kilka słów o depresji poporodowej.Jeśli występuje u Ciebie kilka z poniższych objawów i utrzymują się one przez dłuższy czas – poproś o pomoc (psychologa, psychiatrę lub powiedz o tym swojej położnej środowiskowej, ona będzie wiedziała kto może Ci pomóc):– obniżenie nastroju– przygnębienie występujące przez większą część dnia– wyraźny spadek zainteresowań lub odczuwania przyjemności z większości, jeżeli nie ze wszystkich, form aktywności– zmniejszenie lub wzrost apetytu– nadmierna senność lub bezsenność– trudności z zaśnięciem po nocnym karmieniu dziecka– zamartwianie się sytuacją zdrowotną niemowlęcia, opieką nad nim, przebiegiem karmienia piersią– uczucie bezwartościowości albo nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy: „jestem złą matką”– zmęczenie lub poczucie braku energii– słaba koncentracja lub trudność w podejmowaniu decyzji– nawracające myśli o śmierci, myśli i plany samobójcze, próby samobójcze(za: Fundacja Rodzić po Ludzku)Pamiętaj: depresja poporodowa to choroba, którą leczy się z ogromną skutecznością, nie obawiaj się – poproś o pomoc.Linki do najbliższych wydarzeń i spotkań z Błękitnym Porodem:30 dniowy kurs Błękitny PoródAby dołączyć do mojej otwartej grupy wsparcia Błękitny Poród, kliknij na TUTAJ.

6 thoughts on “DDBP. ODCINEK 6. O połogu po ludzku z Anną Pactwą”

  1. Bardzo ważny temat. Świetnie, że poruszacie. Połóg to było dla mnie najdziwniejsze doświadczenie, pierwszy raz totalnie nie panowałam nad sobą. Tylko dzięki mądrym kobietom wokół siebie i wsparciu męża udało mi się przez to przejść. Mówmy o tym głośno, że to może sie wydarzyć, bardzo ważne jest żeby być poprostu dobrym dla siebie!

  2. Rozmowa kobiet o kobietach ! Tak po prostu ! O pologu, ale i nie tylko ! Dla kazdego, nawet tych co, tak jak ja, o dzieciach jeszcze nie mysla. Dziewczyny poruszaja temat wazny, ale z lekkoscia, dostepnie ale i konkretnie ! Kazda kobieta powinna tego posluchac, bo to nie tylko o pologu, ale o kobiecie w ogole, o jej pozycji i prawach jakie jej nadajemy (lub nie…) w naszym spoleczenstwie.

  3. Dziękuję Wam bardzo za ten podcast! Super się Was słuchało, taka pozytywna energia na taki akurat temat bardzo się przyda 🙂 mnóstwo ważnych informacji i myślę, że na pewno wielu z nas się przydadzą. Pozdrawiam!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *