Poród bez bólu to tytuł dość przewrotny.
W pierwszej części pisałam o tym, dlaczego poród nas boli oraz dlaczego niektóre kobiety poród boli bardziej a inne mniej. Jeżeli przeczytałaś uważnie tę część to pewnie nasunął Ci się ten sam wniosek co mi. O prawdziwej eliminacji bólu porodowego możemy mówić dopiero wtedy, gdy zminimalizujemy lęk przed porodem oraz napięcie w ciele związane z tym lękiem. A ponieważ nic nie dzieje się bez nas to podstawą przygotowania do porodu bez bólu jest oswojenie swoich obaw, zajęcie się ogólnie mówiąc głową oraz negatywnymi przekonaniami na temat porodu.
Wracając więc do naszej opowieści o bólu porodowym. Jak zapanować nad głową, abyś po pierwsze nie blokowała naturalnego procesu porodowego, a po drugie zarządzała własnym bólem porodowym na znośnym poziomie? Jest to tak naprawdę pytanie o stres, lęk lub strach przed porodem.
Z odpowiedzią przychodzą techniki hipnoporodu, czyli porodu w stanie głębokiego relaksu.
Hipnoporód to tak naprawdę cały zestaw technik przygotowania do porodu, który sama możesz praktykować w ciąży, aby następnie zastosować je podczas porodu.
Hipnoza, której używamy podczas porodu, przypomina stan marzeń sennych. Jest to taki stan, jakiego doświadczasz codziennie jadąc samochodem, pod prysznicem, oglądając telewizję itp. W czasie porodu macica napina się zgodnie ze swoim rytmem, a naszym najważniejszym i w zasadzie jedynym zadaniem jest jej na to pozwolić, czyli odpuścić. Mamy pozwolić przyjść dziecku na świat, a nie hamować proces swoim lękiem oraz napinaniem ciała, bo wtedy wszystko przebiega dłużej i boleśniej.
W przygotowaniach do hipnoporodu uczysz się więc świadomie rozluźniać ciało i umysł, głęboko oddychać, nabywasz zaufania do siebie, zaczynasz postrzegać poród jako zupełnie naturalne wydarzenie.
Dlaczego poród w głębokim relaksie jest taki korzystny i polecany? Można by długo wymieniać, ale do najważniejszych zalet hipnoporodu należą:
- zminimalizowanie bólu porodowego (niektóre kobiety potrafią nawet zupełnie go wyłączyć),
- oswojenie obaw i lęków związanych z porodem,
- lepsza dostawa tlenu do macicy i dziecka,
- ułatwienie dziecku narodzin,
- zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia depresji poporodowej,
- zwiększenie szans na poród naturalny
- odpowiednia produkcja hormonów w czasie porodu (a to dzięki hormonom poród odbywa się prawidłowo),
- silniejsza więź z dzieckiem,
- świadomy wybór miejsca na poród oraz osób sprawujących nad nami opiekę (hipnoporód oprócz przygotowania psychicznego, obejmuje również inne elementy przygotowania do porodu),
Brzmi ciekawie? Obejrzyj moją rozmowę z położną Izabelą Dembińską o tym czym jest hipnobirthing.
Poznaj
Ulubione sposoby na łagodzenie bólu porodowego, wśród kobiet z błękitnej społeczności.
Nie ma reguły z tego co zauwazyłam. Wiele kobiet nim zaszlam w ciąze straszylo, ze to jest nie do przejscia, ze porod nie jest ludzki… no ale jakos przeżyłam i o dziwo nie było tak źle. Rodziłam w sumie 4h w szpitalu medicover. Sam poród nie przerażał bo tez atmosfera i podejscie załogi szpitalnej bardzo pomagały. Mozna bylo liczyc na wsparcie i medyczne, ale tez dobre słowo