blog

Historia porodu Justyny: Błękit pełen zwrotów akcji

paź 13, 2023 | Historie porodowe, Na wzmocnienie | 0 komentarzy

Fot. archiwum prywatne

Nasza historia jest błękitna, ale pełna zwrotów akcji. 
Zacznę od tego, że wyobrażałam sobie piękny poród z zimową aurą. Że pozostanę w domu jak najdłużej i będzie sielankowo 😛

Plany planami a życie życiem. Z powodu małych ilości białka w moczu i nadciśnienia zgłosiłam się do szpitala- jak to zaleciła położna prowadząca ciążę. A tam już efekt białego fartucha i ciśnienie w kosmos.

Zgodziłam się na indukcję, choć teraz wiem, że już na oddziale wszystko było w normach i mogłam zaproponować obserwację i puszczenie do domu po 24 h… I tak zaczęła się moja tygodniowa indukcja. Tak dobrze czytacie- tygodniowa.

Zaczęła się od balonika, który nie powinien był być zakładany ze względu na minimalnie przodujące łożysku. Efekt tego był jaki był — krwawienie (lekcji nie odrobiła lekarka kierująca mnie na balonik ani też lekarka zakładająca balonik nie zetknęła w kartę). Po krwawieniu wykonano kontrolne usg, z którego wynikało, że łożysko przoduje bardziej, niż by to wynikało z kontrolnych USG.

Zapada decyzja o cesarce. Moja rozpacz sięgnęła głębokiego dna… Na 30 minut przed cesarką przychodzi jeszcze inna lekarka i mówi, że nie może być tak, że są 2 różne pomiary odległości łożyska od kanału rodnego i muszą to sprawdzić jeszcze raz na najdokładniejszym aparacie. A tam się okazuje, że rację miał pierwotny pomiar. Lekarka namawia na poród siłami natury. Nie musi, bo sama tego chcę. Niby nic, ale taki gest pozwala budować zaufanie do lekarzy w szpitalu.

Dostaję tabletki z prostaglandyną, ale cisza. Lekarz mówi, żeby przebić pęcherz, na co się nie zgadzam. Lekarz na zadowolonego nie wygląda, ale  spokojnym i rzeczowym tonem mówi, że OK — to moja decyzja i ją uszanuje. Dostaję dobę w gratisie w czekaniu na samoistne rozpoczęcie akcji.

W trakcie czekania na akcję porodową, zaczęły sączyć się wody. Lekarze zachowali się w porządku, bo zapytali, jakie jest życzenie pacjentki: czy już podajemy oxy czy czekamy na samoistne rozpoczęcie akcji. A brzmiało ono: czekamy, ile się da bez sztucznej oksy, czyli 24 h. I to uszanowali. 

Niestety się nie udało. O 9:30 podali oksytocynę. Bo akcji brak. Start od małych dawek. Super położna. Młoda kobieta w naszych klimatach. Mieliśmy kupę śmiechu. O godz. 15 mimo wysokiej dawki postęp przez 5 h mierny: mamy 2 cm. Lekarze poradzili, żeby odpuścić na 3 godzinki. Położyć się, odpocząć, rozluźnić ciało i o 18 zacząć o nowa. Tak też było.

Start od niskiej dawki oxy. Od 30 w górę co 30, maks do 180. Poród aktywny, dużo się ruszam głównie na piłce, która przynosi ulgę. Kotwice, muzyka i relaksacje zdają egzamin. Następuje zmiana położnej, która proponuje zmianę pozycji. Co też czynię. I nagle BUM!

Przy zwiększeniu dawki oxy i zmianie pozycji skurcze stają się nie do zniesienia. Ja się zaciskam, czuję, że wymiękam. Za dużo tego było. To już 5 doba wywoływania. Moje głowa nie daje rady, a za nią zaciska się ciało. Wyję mężowi w ramię. Relaksacje nie pomagają. Przychodzi nowa (już 3 odkąd zaczęłam) zmiana położnych. Złota kobieta. Widzi, że nie dam rady się rozluźnić. Idzie się poradzić lekarzy, co robimy.

W międzyczasie ich narady ja sama podjęłam decyzję o epiduralu, bo widzę, że tracę kontrolę nad  ciałem.  W resztkach obłędu podejmuje świadomą decyzję. A położna załatwiła na szybko anestezjologa. 

Anestezjolog przychodzi, żartuje, że muzyczka jak w spa, tylko szkoda, że okoliczności inne. I wtedy, choć robiłam wszystko, żeby go uniknąć, na salony wkracza epidural Po podaniu idzie ulga tylko na jedną stronę.

Układ z lekarzami i położną jest taki, że ja się kładę spać, a oni podkręcają oksy na maksa, czyli 180. Bo epidural załagodzi ból. Dają mi 2 godziny. Na rozluźnienie mięśni. Na postęp porodu. Jak postęp będzie żaden lub mały to odłączamy oksytocynę i cesarka rano. Bo dawki duże, a ja robię już 2 rundę kilkanaście godzin.

Nie każdy dobry poród musi być łatwy. Są i takie jak mój: długi i trudny. Ale dający lekcję na początek macierzyństwa: nie wszystko da się zaplanować i nie zawsze wszystko idzie tak, jak chcemy. Co nie znaczy, że idzie źle. Idzie po swojemu, a mi pozostaje się na to otworzyć.  

Zrezygnowana położyłam się i usnęłam. Jakie mogą być postępy przy leżeniu? Żadne. Tak bardzo zafiksowałam się na punkcie ruchu. Ale dałam radę usnąć. Obudził mnie ból. Myślę: oho! Kaskada interwencji. Dzwonimy po położną. Mówi, żeby poczekać, wytrzymać, bo zostało tylko 30 minut. Żeby nie wyciszać epiduralem skurczy.

Wraca po deadlinie, patrzy na wykres ktg. Wzrok pełen beznadziei. Wie, że postępu nie ma. Nie musi nic mówić, ja ten wzrok widzę. Łzy mi ciekną po policzku. Położna pociesza, mówi, że zrobiłam wszystko, co mogłam. Że aktywnie walczyłam. Ale mówi, że musi sprawdzić rozwarcie dla formalności. Bo taka była umowa. Sprawdzała 2 razy, bo nie mogła uwierzyć. Nastał cud. Pełne rozwarcie. Postęp 8 cm w 1,5 h. Odczuwane skurcze parte. Będziemy rodzić. 

Łzy szczęścia zalały nasze twarze — moje, męża i położnej. Położna w 7. niebie. Jej podskoku szczęścia i klaśnięcia w dłonie nie zapomnę nigdy. Jestem tak szczęśliwa, że mam gdzieś pozycję na półleżącą do parcia. Dzisiaj tego żałuję, ale wtedy było mi już wszystko jedno. O 3:34 przychodzi na świat Zuzanna. 

Wiem, że moja historia mogła wyglądać inaczej. Mogłam nie zgodzić się na wywoływanie. Mogłoby też zakończyć się cesarką na etapie preindukcji lub w trakcie porodu. Ale nie zakończył. Dlatego moim zdaniem to był piękny poród. Wierzę, że podejmowałam świadome decyzje, na jakie pozwalała mi moja wiedza i obrót zdarzeń. Położne były wspierające, a lekarze szanujący moje zdanie To był naprawdę dobry, szpitalny, błękitny poród. Błękitny na tyle, na ile pozwoliła sytuacja.

Gdyby nie kurs Beaty, nigdy bym sobie nie poradziła ze stresem i nie walczyła o siebie w trakcie porodu, nie przetrwała zwrotów akcji i intensywności samego porodu. Już na sam koniec chciałabym powiedzieć, że nie każdy dobry poród musi być łatwy. Są i takie jak mój: długi i trudny. Ale dający lekcję na początek macierzyństwa: nie wszystko da się zaplanować i nie zawsze wszystko idzie tak, jak chcemy. Co nie znaczy, że idzie źle. Idzie po swojemu, a mi pozostaje się na to otworzyć.  

Chcesz się podzielić swoją historią?

Jeśli chcesz podzielić się ze mną i światem swoją historią porodową, wzmocnić inne kobiety w ciąży, pokazać, jaką drogę przeszłaś, co się w Tobie zmieniło, jak Twoje wybory wpłynęły na poród, pokazać kobiecą moc i sprawczość i przede wszystkim pokazać, że poród (bez względu na to, jak finalnie się skończył) może być pięknym wzmacniającym doświadczeniem — możesz ją wysłać tutaj.

5 1 vote
Article Rating

Witaj!

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu –
autohipnozy

facebook

pobierz bezpłatnie

E-BOOK
PODÓD BEZ OBAW

.

najnowsze

Historia porodu Justyny: Błękitny poród we własnej bańce

Fot. Archiwum prywatne Swoją historię zacznę tego, że od poprzedniego porodu, na który wydawało mi się, że byłam super...

Historia błękitnego porodu Małgorzaty: poród wpleciony w codzienność

Zdj. archiwum prywatne Długo się zbierałam do opisu mojego drugiego porodu, bo w sumie nie wiedziałam, jak opisać ten...

Przygotowanie do porodu, a prawa pacjentki

Zapraszamy na czwarty podcast "Na zdrowie! Krakowianki". Karolina Sztyler rozmawia o prawach pacjentki w okresie ciąży, porodu,...

Historia błękitnego porodu Anety: było tak, jak chciałam

Fot. archiwum prywatne Było tak, jak chciałam. Termin porodu został wyznaczony na 15 stycznia. W poniedziałek 21 stycznia,...

DDBP. ODC. 17 Brzuch po ciąży

brzuch po ciąży Tym ważnym tematem reaktywuję rozmowy ze specjalistami! Będę zapraszać gości, bo zależy mi na tym, aby ułatwić...

Historia błękitnego porodu Aleksandry: muzyka pomagała mi przeżywać skurcze

Dziś mija trzeci tydzień od naszego wyjścia ze szpitala po 2 dniach od pojawienia się naszego drugiego Synka na świecie....

Historia błękitnego porodu Karoliny: mój najpiękniejszy poród

W niedziele jeszcze wszystko było okej, niestety już w poniedziałek musieliśmy działać. Będzie indukcja. Musi być. Łożysko nie...

Historia błękitnego porodu Ewy: poród domowy zakończony w szpitalu

Całą ciążę przechodziłam, czując się naprawdę dobrze. W ok. 34tc stwierdzono węzeł pępowiny i wówczas mój ginekolog skierował...

Historia błękitnego porodu Maszy: Narodziny Syna

7.06.2020 urodziłam Syna. I było to ekstremalnie fizyczne, dzikie doświadczenie. Oraz jednocześnie bardzo naturalne, pełne...

Historia błękitnego porodu – Ewelina

Cykl błękitnych historii porodowych powstał z chęci zainspirowania innych kobiet, które myślą o dziecku lub są w ciąży do...

RELAKSACJA błękitny poród

Zapisz się na listę i pobierz bezpłatnie audio relaksacyjne w technice głebokiej relaksacji, które pomoże Ci odpowiednio przygotować się do porodu.

  .

  o autorce

  Jestem edukatorką porodową, ułatwiam kobietom poród i początki macierzyństwa. Pomagam kobietom poczuć się pewnie i bezpiecznie w sytuacji porodowej.

  Od 2014 przygotowuję kobiety i ich bliskich na Błękitny Poród, uczę jak współpracować z własnym ciałem w czasie porodu, poprzez zminimalizowanie lęku, napięcia i stresu. 

  Moje książki „Błękitny Poród. Masz ten wpływ” oraz „Błękitny Poród Rodzinny” otrzymały matronat Fundacji Rodzić po Ludzku i są jednymi z najchętniej czytanych poradników porodowych!

  Propaguję Medycynę Opartą na Dowodach Naukowych (ang. EBM).

  Współpracuję interdyscyplinarnie z najlepszymi ekspertami w zakresie ciąży, porodu, karmienia i macierzyństwa. Pomagam poruszać się po meandrach polskiego systemu opieki okołoporodowej. 

  Daję Ci dostęp do błękitnej sieci profesjonalnego wsparcia.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments