BŁĘKITNY PORÓD

Witaj na blogu

blog

Dobry poród? Sprawdź czy porodówka, którą wybrałaś spełnia podstawowe standardy bezpieczeństwa

Lip 23, 2019 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Chciałabym być jak inne szkoły hipnoporodu na świecie, gdzie informacje przekazywane swoim uczniom dotyczą jedynie technik relaksacyjnych, wpływu umysłu na ciało, oddychania czy wizualizacji. Jednak dopóki paniczny lek przed porodem kobiet w Polsce, wynika z przemocy na porodówkach (czy przynajmniej z patologicznych zachowań personelu), dopóty czuję się w obowiązku mówić również o Twoich opcjach i prawach w nadziei, że dzięki tym informacją podejmiesz świadome decyzje gdzie i z kim chcesz rodzić.

Masz wybór! Pamiętaj o tym.

Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są praktyki w placówce, którą rozważasz na miejsce porodu. Kiedy jednak i to nie wystarczy, spotkasz się z próbą naruszenia Twoich podstawowych praw – pamiętaj, że ostatecznie to ty decydujesz co dzieje się z Tobą i twoim dzieckiem. A jeżeli jesteś już po porodzie i myślisz „już się stało i nic tego nie cofnie” to błagam pomyśl jeszcze raz. Nic nie cofnie czasu, ale nic się nie zmieni, jeżeli nie będziemy reagować! Możesz napisać skargę, możesz napisać do Fundacji Rodzić po Ludzku i wypełnić ich ankietę. Za 20-30 lat Twoja córka lub partnerka Twojego syna będzie rodziła swoje pierwsze dziecko i masz realny wpływ na to, jak ten poród będzie wyglądał.

Tytułowe standardy bezpieczeństwa to najważniejsze czynniki mające wpływ na przebieg fizjologicznego porodu. Dlaczego jest on tak często zakłócany możesz przeczytać w tym artykulePrzy wyborze miejsca na poród pamiętaj, że:

– plan porodu to nie wymysł kobiet, powinien być brany pod uwagę. W tym dokumencie określasz wszystkie preferencje, potrzeby i założenia. Celem planu porodu nie jest planowanie a poznanie swoich opcji. Personel medyczny ma obowiązek taki plan porodu realizować a w razie nieprzewidzianych okoliczności zaproponować Ci modyfikacje przy założeniu, iż nadrzędnym celem jest realizacja jak największej ilości punktów w nim zawartych.

– poziom komunikacji na linii ty- personel, może zaważyć o tym, jak potoczy się Twój poród. Lekarz powinien jasno formułować cele postępowania medycznego na zasadach empatii i zrozumienia. Używanie zawiłych terminów medycznych czy języka korzyści medycznych nie pomoże Ci w podejmowaniu świadomych decyzji (np. „jeżeli nie podam Pani oksytocyny czynność skurczowa zatrzyma się i może urodzi Pani jutro, a jeśli podam — to za godzinę”). W komunikacji powinny być zawarte niepożądane skutki podania leku, abyś sama mogła decydować czy chcesz go przyjąć. Personel powinien zadbać o sposób przekazywania informacji biorąc pod uwagę, że jest to najważniejszy moment w Twoim życiu, a nie kolejny przypadek medyczny.

– uzyskanie rzetelnych informacji jest podstawą do podejmowania świadomych decyzji. Lekarz powinien mieć obowiązek informować Cię na bieżąco o Twoim stanie oraz twojego dziecka. W momencie kiedy poród odbiega od fizjologii, personel powinien przedstawić Ci wszystkie możliwości rozwiązania problematycznej na dany moment sytuacji. To samo dotyczy informacji o każdej podejmowanej czynności z wyjaśnieniem wszyskich okoliczności.

– podejmowanie świadomych decyzji i wyborów to podstawowe prawo każdego człowieka. Masz prawo wiedzieć co dokładnie dzieje się podczas porodu bez poczucia, iż zalecenia lekarskie są jedynym słusznym postępowaniem. Lekarz powinien respektować Twój wybór bez stosowania szantażu emocjonalnego (np.: „ja tu jestem lekarzem i ja odpowiadam, ja ponoszę odpowiedzialność”). Powinnaś mieć możliwość „porodu ambulatoryjnego”, czyli wypisu ze szpitala nawet 12 godzin po porodzie, gdzie badania przesiewowe mogłaby być monitorowane przez położną środowiskową.

– Twoje poczucie bezpieczeństwa i intymności zaważy o przebiegu porodu. Masz prawo do skupienia się, intymności i bezpieczeństwa. Może to być zaburzone przez obecność na sali porodowej osób trzecich – pielęgniarek, stażystów, innych lekarzy. Ich ilość powinna być ograniczona do minimum! Każdorazowe wprowadzenie na salę porodową osób trzecich powinno być uzgodnione z tobą lub z twoją osobą towarzyszącą.

– już samo przebywanie na sali porodowej, która jest obecnym miejscem jest dla nas stresogenne, wolność wyboru prostych elementów środowiska jest bardzo ważna dla doświadczenia porodowego. Pamiętaj, że masz wpływ na otoczenie i przebieg porodu. Powinnaś sama decydować o poziomie intymności (obecność tylko niezbędnych osób), rodzaju światła (w nocy światło może być przygaszone do minimum, w dzień możesz korzystać z ciemnej łazienki lub zakryć oczy chustą), otaczających dźwiękach (możesz słuchać swojej muzyki). Równie ważna jest twoja wolność w doborze pozycji oraz ruch we wszystkich fazach.

– jeżeli poprzedni poród odbył się przez cesarskie cięcie to lekarz ma obowiązek poinformować Cię, że masz możliwość rodzić naturalnie. Nie powinnaś czuć presji w kwestii rodzaju porodu, ale otrzymać wsparcie, aby urodzić w sposób, jaki sama wybierzesz.

– zawsze może być z tobą przynajmniej jedna osoba towarzysząca, w każdej fazie porodu, również podczas badań, wizyty i w trakcie podejmowania decyzji dotyczących dalszego postępowania medycznego lub zastosowania interwencji medycznych. Poród zabiegowy i poród przez cesarskie cięcie nie powinien być przeszkodą w tej praktyce. O przygotowaniu do porodu rodzinnego możesz przeczytać w tym artykule.

– nieprzerwany kontakt skóra do skóry to wasze 2 złote godziny. Personel powinien rozumieć i szanować fakt, że po 9 miesiącach w Twoim bezpiecznych łonie, poród to traumatyczne i męczące przeżycie, nie wolno więc dziecku dokładać stresu przez ostre światło, hałas, obce zapachy czy inną temperaturę otoczenia. Jedyne miejsce, jakie zna Twoje dziecko jest na Twojej piersi i powinno tam pozostać przez minimum 2 godziny, chyba że występują medyczne przeciwskazania. Po porodzie przez cesarskie cięcie taki kontakt również powinien być umożliwiony lub w wersji kangurowania.

– to ty decydujesz o swoim dziecku. Każde badanie, podanie leku, dokarmianie czy szczepienie powinno odbywać się jedynie na twoją wyraźną zgodę po uprzedniej informacji i zapytaniu. Masz prawo być przy każdym badaniu czy zabiegu, które jest wykonywane na Twoim dziecku, może to być również osoba przez Ciebie wskazana. Wypraszanie rodziców z sali ogólnej w czasie badań pod byle pretekstem powoduje u noworodków zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa a tym samym zwiększenie odczucia bólu i większy stres.

– masz prawo uzyskać wszystkie niezbędne według Ciebie informacje o karmieniu piersią czy opiece nad noworodkiem bez poczucia irytacji, czy znudzenia ze strony personelu medycznego. Zadaniem personelu jest zapewnienie maksymalnego wsparcia laktacyjnego oraz jeżeli jest to wskazane – opiekę psychologa. Twoje dziecko nie powinno dostawać żadnego pokarmu bez twojej wiedzy i zgody!

Zostaw swój email, aby jako pierwsza dowiedzieć się o otwarciu zapisów na kolejną edycję 30 dniowego kursu Błękitny Poród!

“Nie można powstrzymać fal, ale można nauczyć się surfować”

Poród jest właśnie jak surfowanie i morze. Czasem spotykają nas delikatne fale a czasem uderzy w nas
huragan Wilma. Zostaw swój email a otrzymasz darmowy pdf “10 zasad udanego surfowania czyli poród bez obaw”!

0 0 vote
Article Rating

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu –
autohipnozy

facebook

pobierz bezpłatnie

E-BOOK
PODÓD BEZ OBAW

.

najnowsze

DDBP. ODC. 13 Terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży i porodzie z Joanną Czarny

Dziś chcę zainteresować Cię tematem terapii czaszkowo-krzyżowej i jak może ona Ci pomóc w ciąży i w przygotowaniu do porodu....

DDBP. ODC. 12 Po czym poznać poród z położną Katarzyną Oleś

Czy to już? Po czym poznać, że poród się zaczyna?? Czy można przewidzieć, kiedy poród się zacznie? Z wielką radością...

DDBP. ODC. 11 Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim z położną Katarzyną Osadnik

Maj przyniósł dwa bardzo ważne wydarzenia w błękitnym imperium 😀 1. Premierę kursu "Błekitny VBAC - poród naturalny po cesarce"...

Poród naturalny po cesarce

JEST!!!! JUŻ JEST NOWY KURS Błękitny VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu 🙂 Moje projekty się rodzą a nie powstają...

Poród domowy od A do Z

Poród domowy od A do Z to temat wczorajszego live'a na grupie Błękitny Poród. Tym razem moim gościem była położna petarda — Ania...

Co robi położna

Czy tobie również zawód położnej kojarzy się jedynie z salą porodową? Nic bardziej błędnego! Zobacz co jeszcze robi położna....

Jak karmić piersią

Wczoraj na grupie Błękitny Poród odbył się live z super wyjątkowym gościem. Moje zaproszenie w końcu przyjęła najlepsza (według...

DDBP. ODCINEK 10. Weź poród w swoje ręce z Pam Kucińską

Co to znaczy brać poród w swoje ręce? Czy my kobiety w ogóle „znamy się” na porodzie, czy jest to specjalność medyków i to im...

Poród domowy – jak to wygląda w praktyce

3 lata temu przyszło na świat moje 3 dziecko! Z tej okazji postanowiłam podzielić się praktycznymi informacjami z organizacji...

DDBP. ODCINEK 9. Wąskie biodra a poród naturalny z położną Katarzyną Siudak-Piwowarską

Wąskie biodra a poród naturalny...czy drobne kobiety mogą rodzić naturalnie? W tym odcinku podcastu rozmawiam z Katarzyną...

RELAKSACJA błękitny poród

Zapisz się na listę i pobierz bezpłatnie audio relaksacyjne w technice głebokiej relaksacji, które pomoże Ci odpowiednio przygotować się do porodu.

  .

  o autorce

  Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką ideii Błękitnego Porodu. Jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Regularnie publikuję na blogu wpisy związane z tematyką porodu i maciezyństwa oraz nagrywam podcast, do którego zapraszam ekspertów – wszystko po to, by pokazać Ci, że poród może być naprawdę dobrym doświadczeniem. 

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments